България иска да подпише ново глобално споразумение за емитиране на дълг на международните капиталови пазари на стойност 27 млрд. евро (близо 53 млрд. лв.). Това показва документ, качен на сайта на Люксембургската борса, на която се търгува българският външен дълг.
Според документ, с който Economic.bg разполага, споразумението по програмата (Global Medium Term Note Programme) се сключва с глобалните банки Citigroup, J.P. Morgan, UniCredit, BNP Paribas, HSBC, Societe Generale Corporate & Investment Banking. По силата на споразумението тези финансови институции ще управляват бъдещите средносрочни емисии на страната, когато правителството реши да пласира такива на международните пазари.
Припомняме, че през 2015 г. второто правителство на Бойко Борисов с финансов министър Владислав Горанов сключи подобно споразумение – със Citigroup, HSBC Bank Plc, Societe Generale и UniCredit Bank. Тогава договорът за управление беше за до 8 млрд. евро външен дълг.
Въпреки че срокът на споразумението беше фиксиран на 3 години, сумата по него се усвояваше и през 2024 г., когато служебното правителство „Главчев“ с финансов министър Людмила Петкова пласира три емисии облигации – две еврови и една доларова – на обща стойност 8.5 млрд. лв.
Сега в документа по новата програма няма заложен срок.
Споразумението трябва да бъде ратифицирано от Народното събрание, както се случи с това през 2015 г.
В Закона за държавния бюджет за 2025 г. е записано, че тази година страната може да изтегли общо до 19 млрд. лв. нов дълг. Досега на вътрешния пазар са изтеглени 1.8 млрд. лв. По неофициална информация, на 28 април Министерството на финансите е излязло на външните пазари, като е пласирало две облигации за общо 4 млрд. евро. Едната е 9-годишна на стойност 2.25 млрд. евро, а другата – 13-годишна за 1.75 млрд. евро.
Не е ясно дали вчерашната емисия също е част от Средносрочната глобална програма за емитиране на дълг на международните капиталови пазар от 2015 г., тъй като МФ все още не е излязло с официално съобщение за емисията.
Източник: Economic.bg