
Решението за приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 година предизвика широк политически отклик сред българските евродепутати, които коментираха темата от различни гледни точки в Страсбург.
Никола Минчев („Обединена Европа“) подчерта символиката и значимостта на решението:
„България ще седне на масата, на която се вземат най-важните решения. Вече няма да сме само адресат на решенията на ЕЦБ – ще участваме активно във формирането им“, каза той пред NOVA. И обясни, че решенията в Европейската централна банка се вземат основно с консенсус, а не с формални гласувания, което ще позволи българският глас да бъде чут и да има тежест.
Радан Кънев (ЕНП) подчерта дългосрочната последователност в политиката на България:
„Нито едно правителство от 1997 година досега не е работило срещу еврозоната. Днешните критики към процеса от страна на президента са политически нелогични.“ Кънев защити легитимността и необходимостта от приемането на еврото, като отхвърли внушенията за геополитически натиск или външна принуда като „пропаганда и политически безсмислици“.
Петър Волгин („Възраждане“) постави под въпрос неутралността на докладчика:
„Не може представител на ГЕРБ-ЕНП да е докладчик и да твърди, че оценката е обективна. Хората са против, а аз ще защитя техния интерес.“
Елена Йончева („ДПС – Ново начало“) подчерта единодушието и стратегическата полза:
„531 гласа „за“ в Европейския парламент показват колко голяма е подкрепата. Това е голям успех.“
Пред NOVA Йончева отбеляза, че евроскептицизмът идва най-вече от крайнодесни и крайнолеви среди, които са критични към задълбочената интеграция в ЕС.
Ивайло Вълчев („Има такъв народ“) призова за сериозна работа след решението:
„Не става дума за празник или победа, а за отговорност. Хората трябва да бъдат убедени чрез действия, че изборът е правилен.“
Приемането на еврото беше подкрепено от всички ключови европейски институции – Европейската комисия, Европейския парламент, Европейския съвет и Съвета на ЕС, с потвърждение на фиксирания курс 1 евро = 1.95583 лева.
Очаква се активна информационна кампания, ангажираност от страна на институциите и подготовка на бизнеса и потребителите през следващите 18 месеца.
Източник: Banker.bg