8.8 C
София
вторник, 15 апр. 2025

Българската индустрия потъва повече с всеки следващ месец

Най-четени

Още от същото

Индексът на промишленото производство в България намалява през февруари с 0.7% на месечна и с 4.6% на годишна база. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в четвъртък.

През последните две години показателят почти неизменно върви надолу, като за този период имаше твърде малко месеци с лъч надежда. Последният беше през ноември 2024 г., но след това българската индустрия се върна към станалото нормално за нея състояние – на серийни спадове – които освен това се задълбочават.

В най-скорошния си доклад „Икономически бюлетин“ Българската народна банка (БНБ) посочва, че „слабият растеж на износа на стоки“ може отчасти да се обясни с „потиснатата икономическа активност в основни търговски партньори на България“. В случая става въпрос основно за Германия.

Възможен проблем в следващите месеци може да се окажат потенциалните по-високи вносни мита на САЩ, които бяха сложени „на пауза“ в сряда, макар и недиректно, заради вторичното си влияние върху българските фирми. Редица икономисти вече изтъкнаха, че най-засегнати ще бъдат родните фирми, които изнасят за партньори в Германия, Австрия и други страни, които, от своя страна, имат по-голям търговски оборот със САЩ.

По-високите мита действаха няколко дни, докато в сряда американският президент Доналд Тръмп обяви, че ги „слага на пауза“ за 90 дни. В отговор Европа направи същото и отложи въвеждането на контрамита с 90 дни.

Детайли по сектори и подсектори

  • Производство и разпределение на електрическа и топлоенергия и газ – ръст от 11.2;
  • Добивна промишленост – спад от 1.8%;
  • Преработваща промишленост – спад от 7.1%.

Съществен спад спрямо февруари 2024 г. е отчетен при:

  • Производство на основни метали – 36%;
  • Производство на текстил и изделия от текстил, без облекло – 23.6%;
  • Производство на хартия, картон и изделия от хартия и картон – 19.3%.

Значителен ръст обаче е налице в:

  • Производство на тютюневи изделия – 37.5%;
  • Производство на превозни средства, без автомобили – 54.6%.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации