Германските компании започват да се затрудняват в изплащането на задълженията си, а това може да натежи на търговията с българските предприятия. Това се посочва в деветото издание на проучването на компанията за кредитно застраховане „Кофас“ относно платежното поведение на германските компании.
В него се напомня, че България е експортно ориентирана икономика, която е силно зависима от германската индустрия. Но се оказва, че германските фирми не са толкова стабилни, колкото сме свикнали да ги виждаме, а шансът да фалира някой важен за българския бизнес партньор се увеличава всеки ден.
Увеличаването при средните срокове на забавянията в плащанията са един от първите индикатори за задъхването на бизнеса и предпоставка за неплатежоспособност“, коментира Пламен Димитров, управител на „Кофас“ за страната.
Резултатите сочат, че 81% от компаниите съобщават за нови забавяния на плащанията (+3% спрямо 2024 г.), което приближава нивата от пика през 2019 г. (85%). Средната продължителност на забавянията се увеличава с един ден – до средно 31.8 дни. Въпреки това влошаване, показателят остава значително под предкризисната средна стойност от 39.7 дни.
Свидетели сме на един близо 10-годишен ръст във фалитите на немски компании към днешна дата. Най-голям риск за германската икономика крие в тяхната запазена марка – автомобилната индустрия, от която България също е зависима“, добавя Димитров.
Рекордно ниво
През настоящата година 84% от германските компании предлагат условия за отложено плащане – това е най-високото ниво от 2016 г. насам.
Едновременно с това се засилва и традиционното предпочитание на Германия към кратки срокове на плащане: 92% от анкетираните компании изискват плащане в срок до 60 дни – същото ниво като през 2016 г. Въпреки това средният срок за плащане остава почти непроменен на 32.5 дни (при 32.1 дни през 2024 г.).
Сериозен риск
12% от компаниите съобщават за дълго просрочени вземания (между шест месеца и две години), които надвишават 2% от годишния им оборот.
Въпреки че този дял е леко понижен спрямо 2024 г., той остава значително над предпандемичната средна стойност. Най-силно засегнат е строителният сектор – 24% от фирмите докладват такива случаи.
Според опита на Кофас, 80% от тези просрочени вземания не се възстановяват, което ги превръща в сериозен търговски риск и негативен икономически индикатор.
Известен оптимизъм
След три години икономическа стагнация, германските компании все пак отчитат известно подобрение, въпреки че общите нагласи за 2025 г. остават негативни (песимистите превъзхождат оптимистите със 17%).
Перспективите за 2026 г. обаче са по-обещаващи – оптимистите вече надвишават песимистите с 16 пункта. Този оптимизъм е подкрепен от очаквани стимули, в т.ч. инвестиции в отбрана, инфраструктура, зелена трансформация и данъчни облекчения за бизнеса. Всички тези мерки създават надежда, че Германия ще запази централната си роля в европейската икономика въпреки вътрешните и външните предизвикателства.
Източник: Economic.bg