Потребителите в САЩ трябва да се подготвят да плащат повече за кафе, банани, ванилия и тоалетна хартия. Ценовият удар, който вероятно ще бъде понесен още в следващите седмици, се дължи на новите вносни мита, с които администрацията на Тръмп удари почти целия свят, пише CNBC.
САЩ планират да повишат тарифните ставки за стоки, внасяни от повече от 180 страни и територии, с надеждата да върнат работните места в Щатите. Въпреки това, някои „критични“ суровини и материали, влагани в храни, напитки и стоки, използвани ежедневно от потребителите в САЩ, не са налични в страната, според Асоциацията на потребителските марки, индустриална търговска група, която представлява Coca-Cola, Procter & Gamble, Target и други търговски гиганти.
Американските компании зависят от вноса на специфични съставки и суровини, които не могат да се доставят от вътрешния пазар“, каза в изявление Том Мадреки, вицепрезидент по устойчивостта на веригата за доставки за CBA.
„Реципрочните мита, които не отразяват опасенията относно наличността на съставките и суровините, неизбежно ще повишат разходите, ще ограничат достъпа на потребителите до достъпни продукти и неволно ще навредят на емблематични американски производители.“
В интервю за CNBC в четвъртък сутринта министърът на търговията Хауърд Лътник отхвърли идеята, че страните могат да получат изключения за определени стоки. Но CBA настоява за изключения за ключови съставки и материали, обложени с мита, за да поддържа ниски цените за своите членове и техните клиенти.
От една страна, климатът в САЩ ограничава производството на някои основни продукти от потреблението в САЩ, като кафе, какао и тропически плодове, според CBA. САЩ бяха най-големият световен вносител на банани през 2023 г., въз основа на данни от Observatory of Economic Complexity. Близо 40% от тези банани идват от Гватемала, която ще бъде изправена пред 10% мита върху стоките, изнасяни за САЩ.
Подправките също ще станат по-скъпи за домашните готвачи и пекари поради климатичните ограничения, каза CBA. Например Мадагаскар представлява повече от три четвърти от вноса на ванилия в САЩ, която вече е втората най-скъпа подправка в света. Износът от Мадагаскар ще бъде обложен с мита от 47%.
Акциите на доставчика на подправки McCormick паднаха с по-малко от 1% в следобедната търговия в четвъртък. Компанията планира да компенсира тарифите чрез „някои много целенасочени корекции на цените“ и по-широка програма за спестяване на разходи, казаха ръководителите на McCormick в края на март.
В други случаи продължилите десетилетия промени в селскостопанската система на САЩ означават, че вътрешното предлагане няма да може лесно да отговори на търсенето.
Например, повече от 90% от овеса, смлян за храна в САЩ, идва от Канада, за да бъде превърнат в зърнени култури, каза CBA. Но площите с овес в САЩ достигнаха своя връх преди повече от век и намаляват през десетилетията оттогава, според Министерството на земеделието на САЩ. Вътрешната хранителна система вече не може да отглежда, съхранява или транспортира американски овес в необходимия мащаб, за да отговори на търсенето, каза CBA.
Купувачите вероятно ще плащат повече и за неядливи домакински продукти. Тоалетната хартия, пелените, лосионите и шампоаните може да станат по-скъпи, тъй като производителите прехвърлят увеличените разходи за дървесна маса, бамбукови влакна, масло от ший и палмово масло, според CBA. Например САЩ внасят по-голямата част от своето палмово масло от Индонезия, която сега е изправена пред 32% мито.
Пазарите се сринаха в четвъртък в отговор на съобщението за митата. Въпреки това, акциите в сектора на потребителските стоки, който включва много от членовете на CBA, се повишиха в следобедната търговия, тъй като инвеститорите се отказаха от по-рисковите залози за относителната безопасност на домакинските нужди.
Акциите на Procter & Gamble се покачиха с повече от 1%, докато акциите на Coca-Cola поскъпнаха с 2%. Акциите на General Mills поскъпнаха с 3%.
Източник: Economic.bg