Приемането на единната европейска валута ще премахне една формална бариера и ще утвърди това, което бизнесът и потребителите вече усещат – че България е естествена част от единното европейско икономическо пространство. Еврото премахва валутния риск и понижава транзакционните разходи, което
подобрява ценовата конкурентоспособност
на българските компании. Това е особено важно за експортно ориентирани сектори като индустрия, логистика, IТ и туризъм.
Банките в България са готови отдавна. Ние работим по този процес от самото му начало – публикуването на първия Национален план за въвеждане на еврото. За това време сме инвестирали над 400 млн. лева в усъвършенстване и разработване на необходимите системи и технически процеси, така че те да са готови за безпроблемното същинско интегриране в еврозоната. Едно от първите изисквания на закона, което ще влезе в сила един месец след взимането на решението, е свързано с двойната визуализация на цените на стоките и услугите.
С присъединяването към еврозоната България има шанс да влезе в тесния клуб от страни с
кредитен рейтинг „А“
Това би направило инвеститорите по-склонни да инвестират в страната, а финансирането – по-евтино и достъпно. Премахването на валутните бариери води след себе си до изграждане на по-силно доверие в общата икономическа рамка. Позитивните примери в региона потвърждават тази тенденция, а Хърватия, приела еврото през 2023 г., отчита по-висок интерес от международни компании и е най-бързо растящата икономика в ЕС за последните две години.
Диалог – това е подходът, който банковият сектор като цяло последователно прилага. Комуникацията да е прагматична, близка и полезна – какво означава еврото за всеки от нас като потребител, служител, родител, предприемач. С факти и статистически показатели ще оборя някои от най-често
пропагандираните митове
свързани с приемането на общата европейска валута.
-Митът „Еврото ще доведе до повишение на цените“ е необоснован. Според Евростат и НСИ на Хърватия общият принос на приемането на еврото към инфлацията е бил между 0.2 и 0.4 процентни пункта – при обща инфлация от над 10% през 2023 г.
-Опасенията, че лихвите ще скочат след въвеждането на еврото, също са надценени, тъй като лихвите у нас отразяват политиката на ЕЦБ. България има валутен борд от 1997 г., а левът е фиксиран към еврото. Това означава, че решенията на ЕЦБ и сега влияят върху лихвените нива в страната.
Като председател на УС на Асоциацията на банките в България, ще посоча, че банковият сектор гарантира, че няма да въвеждаме скрити или допълнителни такси. Ще коментирам и твърденията за загуба на паричния ни суверенитет. При съществуващия валутен борд БНБ не емитира самостоятелно пари. Преминаването към еврото просто ще формализира реалността, обаче ще ни даде глас и право на участие в процеса на вземане на решения в ЕЦБ. Това означава
повече влияние
а не по-малко.
Банковият сектор ще направи процеса за всички наши клиенти изключително лесен и плавен, а клиентите не трябва да правят нищо за интеграцията на банковите си услуги. Съветът ми към всички потребители е да не чакат до 1 януари 2026 г., а своевременно да внесат свободните си средства по своите сметки в банките още преди въвеждането на еврото, за да може процесът да върви плавно.
Предстои път, по който ни чака още работа и съм сигурна, че заедно ще го изминем успешно.
Текстът е част от бр. 127 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.
Източник: Economic.bg