Мощно негодувание сред застрахователите предизвика поредната отмяна на премахването на стикера за задължителната застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите. Абсолютно ненужната лепенка на предното стъкло на колата остава „до второ нареждане”. Първият шеф на застрахователния надзор у нас Христо Христов дори написа отворено писмо да председателя на ПП ГЕРБ Бойко Борисов:
„Срамно, недостойно, подвеждащо! Докога, г-н Борисов и воденото от Вас парламентарно мнозинство, ще продължавате да спъвате дигитализацията на работния процес в застраховането? Още повече, че Вие и Ваши колеги като Дилян Добрев и Мария Габриел вече нееднократно публично сте заявявали необходимостта от ускоряването й”, написа Христов в писмото, което се разпространява в дигиталните мрежи.
„Бихте ли ми отговорили защо Вие и Вашите народни представители продължавате да подкрепяте и срещу какво явен конфликт на интереси – печатането от 2005 г. на хартиения стикер и сертификата „Зелена карта”в печатница „Демакс Ди Пи Ай” АД, на която мажоритарен собственик е народният представител от Бургас от ПГ на БСП – Петър Георгиев Кънев?
Морално ли е мажоритарният собственик на печатница „Демакс Ди Пи Ай” АД, който е председател на Комисията по икономическа политика и иновации в 51-то Народно събрание, да одобрява или не чрез своя глас внесените от МС на Република България Законопроект за допълнение на Кодекса за застраховане и Закона за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата? Това не е ли конфликт на интереси“ пита Христов.
„Не е ли крайно време да се изкаже благодарност на Петър Кънев за ролята, която изигра хартиеният стикер и да се приключва с него като отживял времето си анахронизъм в епохата на тотална дигитализация на всички процеси в обществото? Днес страната ни е една от първите в ЕС, като над 98% от всички регистрирани моторни превозни средства у нас имат задължителна застраховка.
За какви иновации в застраховането работи оглавяваната от г-н Кънев комисия, щом като се запазва хартиеният стикер и ни връща там където дори страните от Африка не са?„, продължава първият председател на застрахователния надзор.
„За каква „бонус-малус“ система може да се говори, след като във всички страни на ЕС рискът е върху водача, а не върху МПС-то? С внесените предложения фактически се дава възможност на всяко отделно застрахователно дружество да прилага своя „бонус-малус“ система съобразно собствени критерии.
Така оценката на риска ще придобива все по-субективен характер, а държавата се отдалечава от централизираното начало при осъществяването на тази оценка, което в крайна сметка ще бъде в ущърб на потребителите на застрахователни услуги.
Не са ли твърде тежки и ненужни предложените изисквания за електронна индентификация? Чрез тях редът за сключване на застрахователни договори от разстояние и онлайн не само няма да се облекчи, но дори ще се усложни спрямо сегашното положение.
Изискването за сключване само с КЕП (квалифициран електронен подпис) е в материална тежест на ползвателите на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, тъй като тази удостоверителна услуга е платена.
Достатъчно е индентификацията на клиента пред сайта или мобилно приложение на застрахователя или посредника (както при повечето продажби от разстояние), още повече, че масовите застраховки, които се сключват, са с ниска цена.
Крайно време е чрез съответни изменения в Кодекса за застраховане да бъдат защитени по-добре интересите на застрахованите и застраховането да стане още по-атрактивно за тях, а не хората да го възприемат като тежка тегоба, наложена им от държавата„, завършва писмото си Христо Христов, създател на регулатора на застрахователите през 1997 година.
Източник: Banker.bg