22.8 C
София
събота, 26 юли 2025

Базовата платежна сметка „без такса“ вече е с още повече такси

Най-четени

Още от същото

Платежната сметка за основни операции, създадена преди години с идеята по нея да не се начисляват такси, ако парите са само от заплата, пенсии, социални помощи или стипендии, вече няма да е съвсем безплатна.

С промени в Закона за платежните услуги и платежните системи Народното събрание (НС) сложи лимит на безплатните тегления от АТМ или ПОС на обслужващата банка, който, веднъж превишен, вече ще изисква плащането на такса, дори банкоматът да е на обслужващата банка. Промените бяха одобрени на второ четене от парламента единодушно със 150 гласа „за“, съобщава БТА.

Конкретно измененията гласят, че:

  • До 10 тегления месечно на пари в брой от базовата сметка на АТМ или ПОС на обслужващата банка ще са безплатни (досега нямаше ограничение);
  • До 3 кредитни превода месечно ще са безплатни, включително чрез системите за онлайн банкиране на обслужващата банка, за които не се начисляват такси (досега нямаше лимит).

Всичко за базовата платежна сметка „без такса“

Базовата сметка, наричана платежна сметка за основни операции, бе прокарана с приемането на Бюджет 2023 от тогавашния финансов министър Асен Василев, който въведе задължение едрият бизнес да плаща заплати само по банков път. Това доведе до поправки „на крак“, с които върху въпросната „базова“ сметка таксата за обслужване бе премахната, заедно с тази за тегления в брой, които бяха неограничени като брой.

Основният замисъл зад сметката бе тя да е безплатна, когато сумите в нея постъпват от заплати (без ограничение в размера), пенсии, социални помощи и обезщетения, стипендии за ученици, студенти и докторанти. Уловката бе, че за да открие такава сметка, потребителят не може да има други активни банкови сметки, а обслужващата банкова институция може едностранно да я закрие, ако той все пак открие други разплащателни сметки.

Скоро след това обаче стана ясно, че тъй като законодателството бе прокарано набързо и липсват общи изисквания, банките прилагат собствени подходи и условия, като например продуктът да върви без мобилно банкиране или без физическа карта. Освен това, на база проверка в тарифите на банките, няма почти нищо, освободено от такси.

Отделно се оказа и че броят на откритите базови сметки тогава е нисък – едва 1000 – 2000 броя, а към юли 2025 г. те са само 4000 броя, сочи статистика на Министерството на финансите (МФ). За справка, данните на Българска народна банка (БНБ) показват, че към 31 декември 2024 г. в страната има 15.20 млн. активни банкови сметки. Иначе казано, едва 0.2% от банковите сметки са базови и без такси.

Уж, за да се „уточни законът“ и да няма „различни тълкувания“, както изтъкнаха от МФ по време на заседание на бюджетна комисия, по предложение на Асоциацията на банките в България се предложи в края на миналата година броят на безплатните тегления да се фиксира до три месечно, но в зала депутатите го вдигнаха до 10 броя за банкомат на обслужващата банка.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации