Проучването и анализите дали Българския енергиен холдинг (БЕХ) да се включи в търсенето на газ в черноморския блок „Хан Аспарух“ продължават, тъй като вече има нов партньор по проекта. Очаква се процесът да бъде финализирано до края на юни тази година. Това става ясно от отговор на енергийния министър Жечо Станков на въпрос на Радослав Рибарски от ПП-ДБ.
На база резултатите от тези анализи допълнително ще бъде направен и правен анализ, както и анализ на данъчните аспекти на евентуалното придобиване на дял в проекта.
Станков допълва, че анализите се извършват с ползване на специализирана вътрешна експертна на БЕХ и Министерство на енергетиката и външна консултантска помощ от българско техническо висше учебно заведение. Финансовото икономическите аспекти също се разглеждат от институциите, както и от международна и българска правни кантори.
Дали да се включи в проекта и с какъв процент БЕХ ще реши, взимайки предвид тези анализи.
След оттеглянето на Total Energies от проекта, в средата на март тази година с 50% дял се включи израелската NewMed. Тя проучва потенциалното находище в „Блок 1-21 Хан Аспарух“ край Варна с и OMV Petrom.
За „Блок 1-21 Хан Аспарух“
„Блок 1-21 Хан Аспарух“ е разположен в изключителната икономическа зона на Република България в дълбоко Черно море. Договорът за проучване на тази територия е в сила от месец септември 2012 г. като към него са сключвани допълнителни споразумения за удължаване. Последното е валидно до 18 ноември 2026 г.
Резултатите от проучванията досега показват, че от издаването на разрешението за търсене и проучване до настоящия момент са проектирани три търсещо-проучвателни сондажа: „Полшков-1“ – просондиран до дълбочина 5615 м; „Рубин-1“ – дълбочина 5600 м и „Мелник-1“ – дълбочина 4145 м. Те обаче не са установили търговския открития на нефт и/или природен газ.
В случай, че бъдещите сондажни дейности са с положителен резултат, то титулярят на разрешението очаква да регистрира търговско откритие на находище.
Източник: Economic.bg