11.8 C
София
понеделник, 14 апр. 2025

Белият дом настоява, че iPhone-ите ще се произвеждат в САЩ – но Apple нарича това невъзможно начало

Най-четени

Още от същото

Белият дом настоява, че визията на Доналд Тръмп iPhone-ите на Apple да се произвеждат в САЩ ще се осъществи, въпреки твърденията на анализатори и самата компания, че това не е възможно.

Прессекретарката Каролайн Левит заяви пред репортери във вторник, че президентът вярва, че наскоро обявената инвестиция от 500 милиарда долара от страна на Apple, както и нарастващите разходи за внос, породени от неговите търговски мита, ще подтикнат компанията да увеличи производството си в САЩ.

„Той вярва, че имаме работна ръка, имаме кадри, имаме ресурси, за да го направим. Ако от компанията не мислеха, че САЩ могат да се справят, едва ли щяха да вложат толкова пари“, каза тя.

Тръмп удвои тази позиция в сряда, публикувайки в социалната си мрежа Truth Social:
„Сега е страхотно време да преместите компанията си в САЩ – както прави Apple и толкова много други, и то в рекордни мащаби.
Нулеви мита и почти незабавно свързване към електрическата мрежа и одобрения. Без забавяния заради екологични регулации.“

Проблемът, според експерти – включително главния изпълнителен директор на Apple Тим Кук и неговия предшественик, покойния Стив Джобс – е, че САЩ не разполагат с работната сила, каквато имат страни като Китай (произвежда около 85% от iPhone-ите), Индия и Виетнам.

Те посочват, че това прави невъзможна визията, представена от търговския секретар на Тръмп Хауърд Лътник в предаването Face the Nation по CBS, според която Apple и други технологични компании ще разчитат на „занаятчийството на Америка“, за да произвеждат продуктите си.

„Помните ли армията от милиони хора, които завинтват малки винтчета, за да направят iPhone-и? Такова нещо ще се случва в Америка“, каза Лътник.
„Ще бъде автоматизирано и велики американци – занаятчиите на Америка – ще ги поправят, ще работят по тях.“

Джобс обаче още през 2010 г. категорично заяви, че подобен сценарий не може да се осъществи. Според изданието Axios, в биографията на Джобс от Уолтър Айзаксън се споменава, че по време на разговор с тогавашния президент Обама, Джобс е казал, че в САЩ няма достатъчно квалифицирани кадри, от каквито компанията се нуждае.

Apple разполагала с 700 000 фабрични работници в Китай, тъй като за поддръжката им били нужни 30 000 инженери на място.

„Не можеш да намериш толкова хора за наемане в Америка“, казал той.

По-скоро, Кук – когото Тръмп някога нарече „Тим Apple“ – е също толкова прям. Според Axios, Кук е заявил пред Fortune през 2017 г., че компании като неговата не разчитат на страни като Китай заради евтината работна ръка, а заради качеството на обучените служители.

„Причината е в уменията и концентрацията на тези умения на едно място, както и специфичният им характер“, казва той.
„Нашите продукти изискват изключително високотехнологично оборудване. Прецизността, необходима за изработката и работата с материалите, е на най-високо ниво, а уменията в тази сфера са много развити там.
В САЩ бихме събрали инженерите по инструменталната част в една стая, а в Китай бихме напълнили няколко футболни игрища.“

Четете още: Apple вече не е най-скъпата публична компания в света

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации