България и Турция подписаха нов меморандум за разбирателство в областта на енергетиката, с който задълбочат партньорството си в сектора. Документът бе подписан в Истанбул от българския министър на енергетиката Жечо Станков и турския му колега Алпарслан Байрактар и очертава ключови области на сътрудничество, като електроенергийната свързаност, възобновяемата енергия, съхранението на енергия, улавянето и съхранението на въглерод, както и насърчаването на водородни технологии и иновативни горива.
Това става ясно от съобщение на Министерство на енергетиката, в което обаче не се посочва дали сделката с „Боташ“ е обект на новото споразумение. Преди месец двамата министри се срещнаха отново и тогава си дадоха срок до 2 май, за да го предоговорят.
В кулоарите на Срещата на върха за природните ресурси в Истанбул проведохме обширна среща с министъра на енергетиката на България г-н Жечо Станков, за да засилим сътрудничеството си в областта на енергетиката. В резултат на срещата ни постигнахме споразумение за увеличаване на капацитета за пренос на електроенергия и подобряване на енергийната ефективност между двете страни“, коментира Байрактар, цитиран от турски медии.
В съобщението от МЕ се казва още, че сред основните цели на споразумението са развитието на нови проекти за трансгранична електроенергийна инфраструктура и привличането на частни инвеститори за тяхната реализация. Документът създава рамка за дългосрочно партньорство в условията на засилено внимание към сигурността на енергийните доставки в региона.
Подписването се състоя в рамките на Срещата на върха за природните ресурси в Истанбул. В своето изказване той подчерта значението на Югоизточна Европа като стратегически енергиен коридор между производители и потребители, както и необходимостта от регионално сътрудничество и координирани действия.
Министър Станков представи и енергийните приоритети на България, сред които са ускореното въвеждане на възобновяеми източници, съхранение на енергия чрез батерии и ВЕЦ, и развитие на ядрената енергетика при високи стандарти за безопасност. Той акцентира върху ролята на страната като стабилен фактор в регионалната енергийна система, благодарение на добре развитата инфраструктура.
По време на форума в Истанбул българският енергиен министър проведе и двустранни срещи с колегите си от Азербайджан, Турция и Молдова. Общата позиция на участниците бе, че подобряването на енергийната свързаност е ключов фактор за устойчивостта на системите и за реакция при бъдещи енергийни кризи.
Източник: Economic.bg