Камбаните на базиликата „Свети Петър“ забиха в четвъртък, а от комина на върха на Сикстинската капела се издигна бял дим в знак, че кардиналите са избрали нов папа. За първи път в 2000-годишната ѝ история начело на Римокатолическата църква застава американец – кардинал Робърт Превост, мисионер, служил като министър в Перу, а досега оглавявал влиятелната служба на епископите във Ватикана.
Като папа той ще приеме името Лъв XIV.
69-годишният американец, родом от Чикаго, е считан за църковен дипломат. След кончината на папа Франциск през април тази година, Превост заема поста на наследник на Свети Петър.
Първият американски папа, Робърт Франсис Превост, е роден в Чикаго през 1955 г. Той става член на Ордена на Свети Августин през 1977 г., ръкоположен е за свещеник през 1982 г. и заминава за Рим, за да получи докторска степен по канонично право. Посещава и университета Виланова, където изучава математически науки.
Новата роля на папа Лъв XIV като глава на Католическата църква предизвиква интерес не само към неговата вяра и лидерство, но и към финансовото му състояние. Оказва се обаче, че парите не са водещият фактор в папството. Папа Лъв XIV, подобно на своя предшественик папа Франциск, предпочита семпъл начин на живот.
Получават ли папите заплата?
Главата на Римокатолическата църква не получава традиционна заплата. Вместо това, Ватиканът покрива разходите на понтифика чрез стипендии и надбавки, които покриват нужди като жилище, храна и транспорт.
До какви активи има достъп папата?
Папите разполагат с редица средства. Те имат достъп до автомобили, както и до други привилегии, свързани с техния пост.
Колко е нетното състояние на папа Лъв XIV?
Въпреки че настоящото богатство на Робърт Франсис Превост не е известно, се твърди, че докато е служил като кардинал, е получавал месечна заплата между 4000 и 5000 евро, според доклад на Merca20.
Каква ще бъде заплатата на папа Лъв XIV?
Папата не получава заплата, както кардиналите, тъй като Ватиканът поема всички негови нужди, включително облекло, храна, медицински грижи и други. Затова Лъв XIV няма да получава заплата за позицията си на върховен понтифик.
Колко богата е Католическата църква?
Като организация, Католическата църква е изключително богата. Значителните глобални активи на църквата подкрепят нейната финансова стабилност.
Източник: Economic.bg