Работата на печатницата „Дагапринт“ започва през далечната 1997 г., когато основателят ѝ Николай Димитров отваря малък офис в Ловеч заедно със съпругата си. Започват с печат на визитки и брошури.
Тогава си купихме първия компютър – 386 – и извършвахме рекламни услуги за малките и среди фирми в региона“.
С нарастващите изисквания на клиентите компанията решава да се фокусира само върху печат на етикети и опаковки.
През 2003 г. купува първата си печатна машина с банков кредит. Разширяването продължава, но икономическата криза затруднява финансирането на собствена печатна база.
Една банка реши да рискува и рефинансира кредита ми. Така завършихме печатницата и през 2009 г. се нанесохме“, спомня си Николай.
Снимка: Николай Димитров, основател на „Дагапринт“
И така започва собственото производство на етикетите на „Дагапринт“, които днес могат да се срещнат на бутилки вино и козметични продукти из почти целия свят.
Скок с помощ от Европа
Николай е категоричен, че големият скок на компанията се случва, след като тя решава да се възползва от европейско финансиране. През 2010 г. кандидатства за първия си европейски проект.
Тогава трябваше да реша в каква посока да насоча фирмата и анализирайки пазара и конкурентите, България нямаше печатница, която да предлага много малки серии и средни серии тиражи на етикети“.
Пазарът тогава се променя и малките фирми нямат нужда от големи серии, а от малки тиражи, които да получават бързо.
Това естествено беше тенденция в световен мащаб. И големите фирми в Европа започнаха да мислят в тази посока, произведоха машини, за една от които аз кандидатствах. За голямо мое учудване одобриха проекта. И така успяхме да купим много хубава дигитална машина, първата в България за производство на ролни етикети в малки и средни тиражи“.
Машината започва да работи през 2011 г., след което „Дагапринт“ продължава да участва и печели европейски проекти, като тази година дружеството завършва четвъртия си проект. Общо финансирането по всички тях е над 3.5 млн. лв.
Благодарение на европейските програми аз успях да направя фирмата конкурентоспособна в световен мащаб“, казва Николай, допълвайки, че не е разчитал само на средства от Брюксел, а купува оборудване и със собствено финансиране и кредити.
Безгранични възможности
„Дагапринт“ днес обслужва различни индустрии – спиртни напитки, козметика, хранителна, химическа, текстилна и др.
Имаме глобален обхват, вече работим с клиенти на почти всички континенти“, разказва Николай, шегувайки се, че компанията му само до Антарктида не е стигнала.
Но реално има и друг голям пазар, на който фирмата не присъства – азиатският, тъй като там има много подобни производства. Все пак компанията определя възможностите за работа навън като безгранични.
Дружеството работи с по-малки и средни фирми, като предприемачът допълва, че комуникацията с тях е по-лесна и добавената стойност, която може да се получи от продукта, е по-голяма.
Безгранични са възможностите на дружеството не само да покорява света, но и да създава вълнуващи етикети.
Николай разказва, че през 2019 г. съдбата го среща с един много талантлив човек – българин, който е световно известен дизайнер – Йордан Желев, с псевдоним TheLabelmaker. Той измисля идеите за етикетите, а печатницата ги реализира. За компанията именно колаборацията с Йордан е нещото, което ги отличава от останалите, защото в работата си са приели, че „няма нещо, което да не може да бъде постигнато“.
За „Дагапринт“ в днешни дни етикетите вече не са просто етикет. Той е цялата визия на един бранд и чрез него марките комуникират с потенциалните клиенти своите продукти, но им предават и чувството, което искат да има човекът, който купува този продукт.
Енергия в зелено
След либерализацията на пазара на ток за бизнеса Николай се сблъсква с пет пъти по-високи сметки за ток. Решава да използва всички покриви на сградите на дружеството, които са около 2 декара, за да инсталира соларни панели. Дълго чака разрешителните и присъединяване забавя проекта.
Когато си заобиколен от бюрокрация, когато си заобиколен от монополи, не можеш да работиш спокойно. Нещата се случват бавно, много трудно, с много енергия, с много нерви“.
Инсталацията работи от вече година и половина – мощността ѝ е 200 KW, които не са достатъчни за покриване на нуждите от електроенергия и предприемачът по-късно взима решение да добави и батерии.
Цените обаче станаха такива, че в един момент това, което не се ползва (електроенергията – бел.ред.), не се плаща. И аз сега реших да инвестираме в тази батерия, която е последна дума на техниката“.
Съоръжението е на Huawei – първата батерия на китайската компания с флуидно охлаждане, а проектът на „Дагапринт“ е пилотен за Европа.
Заедно с батерията, компанията получава и софтуер, който следи цените на борсата и в момента, в който са високи, тя се включва. Когато са много ниски – се зарежда.
Общата инвестиция в соларния парк и батерията е около 600 хил. лв. и с тях компанията ще може да намали сметките си за електроенергия със 70%.
Още растеж
Планът на Николай е фирмата да расте с 10 – 15% всяка година и да работи усилено в търсене на нови пазари, основно в чужбина.
Целта ми е да направим износа спрямо вътрешния пазар поне 50 на 50, защото в момента сме 70 на 30.“
На въпрос дали мисли за нова база и още производство, Николай казва, че „човек, когато работи, винаги мечтае за нещо, така че не сме спирали да мислим за това“.
Целта на компанията от Ловеч е да продължи да покорява света, превръщайки етикета на продукта в изживяване.
Източник: Economic.bg