През следващото десетилетие напредъкът в областта на изкуствения интелект ще доведе до това, че хората вече няма да са необходими „за повечето неща“ в света. Това прогнозира милиардерът Бил Гейтс, съосновател на Microsoft и активен филантроп, цитиран от CNBC.
Експертните знания се превръщат в „рядкост“, обясни Гейтс, давайки пример със специалистите, на които все още разчитаме в много области, включително „страхотен лекар“ или „страхотен учител“.
Но „с помощта на AI през следващото десетилетие това ще стане безплатно, обичайно – страхотни медицински съвети, страхотни уроци“, коментира Гейтс.
С други думи, светът навлиза в нова ера на това, което Гейтс нарече „безплатен интелект“ в интервю миналия месец с професора от Харвардския университет и експерт по щастието Артър Брукс. Резултатът ще бъде бърз напредък в технологиите, задвижвани от AI, които са достъпни и засягат почти всеки аспект от живота ни, каза Гейтс – от подобрени лекарства и диагнози до широко достъпни AI учители и виртуални асистенти.
Това е много дълбоко и дори малко плашещо – защото се случва много бързо и няма горна граница“, каза Гейтс пред Брукс.
Дебатът за това как точно повечето хора ще се впишат в това задвижвано от AI бъдеще продължава. Някои експерти твърдят, че изкуственият интелект ще помогне на хората да работят по-ефективно – вместо да ги замени напълно – и ще стимулира икономическия растеж, което ще доведе до създаването на повече работни места.
Други, като Мустафа Сюлейман, главен изпълнителен директор на Microsoft AI, възразяват, че непрекъснатият технологичен напредък през следващите няколко години ще промени вида на повечето работни места в почти всички отрасли и ще има „изключително дестабилизиращо“ въздействие върху работната сила.
„Тези инструменти само временно ще увеличат човешката интелигентност“, пише Сюлейман в книгата си „Идващата вълна“, която е публикувана през 2023 г.
Те ще ни направят по-умни и по-ефективни за известно време и ще отключат огромен икономически растеж, но те фундаментално заменят труда.“
AI е едновременно проблем и „фантастична възможност“
Гейтс е оптимист за цялостните ползи, които изкуственият интелект може да предостави на човечеството, като „революционни лечения на смъртоносни болести, иновативни решения за изменението на климата и висококачествено образование за всички“, написа той миналата година.
В разговора с Фалън Гейтс потвърди убеждението си, че някои видове дейности вероятно никога няма да бъдат заменени от AI, като отбеляза, че хората вероятно не искат да виждат машини да играят бейзбол, например.
Ще има някои неща, които ще запазим за себе си. Но по отношение на производството на неща, преместването на неща и отглеждането на храна, с течение на времето всички тези проблеми ще бъдат генерално решени“, каза Гейтс.
Развитието на AI технологиите е свързано с „разбираеми и основателни“ опасения, пише Гейтс в публикация в блога си за 2023 г. Днешните програми за изкуствен интелект от най-висок клас са пълни с грешки и са склонни да позволяват разпространението на лъжи онлайн, например.
Но ако трябваше да започне нов бизнес от нулата, той би стартирал стартъп, „ориентиран към изкуствения интелект“, казва Гейтс пред CNBC Make It през септември 2024 г. Според него подобна компания би могла да генерира милиарди.
Гейтс предсказва потенциала на AI преди години
Гейтс бе сред хората, прозрели революцията в областта на изкуствения интелект отдавна. Преди почти десетилетие на въпрос върху коя индустрия би се съсредоточил, ако трябва да започне отначало, той бързо посочил AI.
„Работата в областта на изкуствения интелект днес е на наистина задълбочено ниво“, каза Гейтс на събитие през 2017 г. в Колумбийския университет заедно с главния изпълнителен директор на Berkshire Hathaway Уорън Бъфет. Тогава той даде пример с лабораторията за изкуствен интелект DeepMind на Google, която създаде компютърна програма, която може да победи човека в настолната игра Го.
По онова време технологията беше далеч от пробива на генеративния AI в стил ChatGPT, задвижван от големи езикови модели (LLM). Въпреки това през 2023 г. дори Гейтс изглеждаше изненадан от скоростта на развитие на изкуствения интелект. Показателно е предизвикателството му към OpenAI да създаде модел, който може да получи най-добър резултат на гимназиален изпит по биология, и очакването му задачата да отнеме две или три години, припомня милиардерът в своя блог.
Те я изпълниха само за няколко месеца“, пише Гейтс. Той нарече постижението „най-важният напредък в технологиите след графичния потребителски интерфейс [през 1980 г.]“.
Източник: Economic.bg