Кметът на Варна Благомир Коцев и общинските съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев остават в ареста. Само бизнесменът Ивайло Маринов, съдружник във фирмата, спечелила разследваната за корупция обществена поръчка, ще бъде пуснат с мярка „подписка“. Това реши късно снощи Софийският апелативен съд, след продължилото повече от 10 часа заседание, на което бяха гледани мерките за неотклонение на обвиняемите.
Четиримата обвиняеми са разследвани за участие в организирана престъпна група, действала във Варна от юли 2024 г. до 19 ноември 2024 г., с цел престъпления по служба, подкупи, пране на пари. От стойността на обществената поръчка за доставка на храна за деца и пълнолетни се твърди, че била искана сума, равняваща се на 15% без ДДС от 1 523 446 лева.
Според магистратите има данни Коцев да се е срещал с Пламенка Димитрова (бел. ред. – основен свидетел по делото), както и да е знаел за искането за подкуп. Често били обсъждани проценти от обществената поръчка чрез предаване на пари на ръка. Отчетена бе активна роля на Кателиев. Показанията на бившия зам.-кмет на Варна Диан Иванов бяха определени като такива „с висока степен на автентичност„, макар и приети с критичност. В сряда Иванов се отрече публично от тях с обяснение за отказан натиск от служители на КПК, но реално те не могат да бъдат оттеглени; може да бъдат дадени други при друг разпит, който обаче не бе направен.
Съдът не се съобрази с възражението, че делото трябва да е във Варна, а не в София. То е в столицата заради участие на неназовано лице с имунитет. От медийна изява в предишните дни на Димитрова се разбра, че става дума за лидера на „Продължаваме промяната“ Асен Василев, който каза, че ще си даде имунитета и ще съди Димитрова.
В крайна сметка магистратите решиха, че на свобода кметът и съветниците могат да вършат престъпления и да влияят на свидетели. За Маринов не бяха намерени достатъчно доказателства.
Веднага след оповестяване на решението на Софийския апелативен съд от „Продължаваме промяната“ и щаба на Коцев обявиха, че протестите продължават.
Какво се случи в залата
Залата бе пълна с привърженици на Благомир Коцев. Чуха се възгласи „С теб сме!“, „Дръж се!„. Там бе голяма част от парламентарната група на „Продължаваме промяната-Демократична България“ и семейството му. На делото присъстваха и представители на няколко европейски посолства.
Прокурорите направиха забележка, че не може в залата да присъстват малолетни граждани, имайки предвид бебето на Коцев. То бе изнесено с кошчето, а съпругата на кмета на Варна Камелия остана.
Преди заседанието от защитата на обвинените заявиха, че отказът на бившия заместник-кмет на Варна Диан Иванов от първоначалните му показания, трябва да окаже влияние върху днешното съдебно решение.
„Ако прокуратурата има такива данни, трябваше да го разпита вчера и да пита някой оказвал ли му е внушение. От друга страна, трябваше да образува проверка на твърдението му, че му е оказван натиск от служители на КПК, които са известни„, заяви адвокатът на Коцев Ина Лулчева.
По време на заседанието се разбра и за наличието на още свидетели по делото. Това са началникът на Морското училище във Варна, главната счетоводителка на фирмата на Димитрова, също и директорът на едно от основните училища във Варна. Стана ясно обаче, че Диан Иванов все още не е разпитан.
„Към момента няма допълнителен разпит на Диан Иванов, който да оборва първоначалните му показания и има единствено заявено желание да бъде разпитан от отново„, съобщи прокурор Калин Близнаков пред Софийския апелативен съд.
Цитати и извадки от заседанието, представени публично от щаба на Коцев:
Адвокат Лулчева: „Веднъж подкупът се иска за Ангел Дерменджиев, а на друго място – за Асен Василев. (бел. ред. – относно показанията на Пламенка Димитрова) Няма никакви данни, които да допускат извода, че Коцев би извършил престъпление, ако бе останал на свобода. Освен това той е избран от народа. Налице е опасност вотът да бъде подменен чрез назначен по административен ред кмет“.
Адвокат Милен Ралчев: „Защо свидетелят Димитрова се сеща, че ѝ е искан подкуп, сред произнасянето на ВАС на последна инстанция? В посочената обществена поръчка няма подпис на нито едно от обвинените лица. Нито едно длъжностно лице по обществената поръчка не твърди да му е оказван натиск във връзка с поръчката. Ако някой иска материална облага от обществена поръчка, той ще се постарае поръчката да бъде спечелена от даващия подкупа. По делото няма данни за такова нещо“.
Защитата шокира със следния акцент в залата: Пламенка Димитрова изрично посочва, че при разговора ѝ със съветника Йордан Каталиев на въпрос „Кмета знае ли?“ ѝ е отговорено „Не знае, но ще узнае„. Това означава, че макар изрично в свидетелските показания да е посочено, че кметът не знае нищо, е привлечен като обвиняем.
Благомир Коцев: „Не знам какво е трябвало да направя по тази обществена поръчка. Моята политика винаги е била общината да предоставя най-добра услуга на най-ниска цена. Заел съм се с позицията кмет на Варна, за да имам позитивно влияние върху града. Преди това имах бизнес, който ми даваше комфортен живот и нямам основание да злоупотребявам с каквато и да било позиция“.
Източник: Banker.bg