Представете си бъдеще, в което неграмотността, бедността, генетичните дефекти, болестите, старостта и дори смъртта не съществуват. Всичко това не само е възможно, а и ще се случи съвсем скоро, или поне така смята американският компютърен учен и футуролог Рей Кърцуайл. В най-новата си книга „Сингулярността е по-близо“, която излезе на българския пазар през февруари, той прогнозира, че до 2045 г. човечеството ще претърпи пълна трансформация. Само след две десетилетия развитието на нанотехнологиите и задълбоченото разбиране за човешката биология, ще доведат до сливане на човешкия мозък с изкуствения интелект (AI) и хората ще могат да живеят хиляди години, а може би дори… ще постигнат безсмъртие.
Кърцуайл е главен изследовател и визионер в Google, направил множество точни предсказания за бъдещето на обществото ни и технологиите, включително появата на смартфоните, развитието на изкуствения интелект и дори разпадането на Съветския съюз. Последните му прогнози обаче предизвикат противоречиви реакции в научните и технологичните среди. Някои експерти го подкрепят, вярвайки, че сливането с изкуствения интелект ще доведе до
невиждани възможности
за човечеството. Други обаче са скептични, предупреждавайки за потенциалните рискове и опасности от подобна трансформация.
Един от най-уважаваните технологични визионери в света признава, че развитието на сингулярността крие заплахи, като например възможности за злоупотреби и създаване на автономни оръжия. Но в същото време той вярва, че тези рискове могат да бъдат управлявани. Преди обаче да се спрем на възможностите и опасностите от развитието ѝ, нека уточним – какво е сингулярността?
Терминът „сингулярност“, използван от Кърцуайл, е заимстван от математиката и физиката и се отнася до момента, в който изкуственият интелект ще започне да се развива експоненциално и ще се обедини с човешкия. Експертът прогнозира, че това ще се случи през 2045 г. и тогава хората ще преодолеят ограниченията на биологията си, и ще постигнат безсмъртие.
Според Кърцуайл, следващите десетилетия ще донесат толкова радикални постижения, че днешната реалност ще изглежда древна в сравнение с тях. В книгата си “Сингулярността е по-близо” той не просто предсказва по-бързи компютри и по-развит изкуствен интелект, а предвижда пълна трансформация на живота, такъв какъвто го познаваме. Ето какво, според него, ни очаква в близко бъдеще.
Наноботите и човешкото здраве
Кърцуайл описва бъдеще, при което болестите ще се откриват и лекуват на клетъчно ниво, много преди да се проявят първите им симптоми, а човешкото тяло ще бъде подсилено и подобрено отвъд естествените му възможности. Според визионера, в основата на това развие ще бъдат наноботите – микроскопични роботи, способни да се движат в кръвта, които ще бъдат програмирани да откриват и отстраняват заболявания, преди тяхната проява.
Но това не е всичко – наноматериалите, в които ще са интегрирани тези миниатюрни помощници, ще позволяват не само възстановяване на нормалните функции на организма, а и подобряването им. Те ще могат да заменят кръвоснабдяването ни, да създадат изкуствени бели дробове, които да насищат тялото с кислород по-ефективно от естествената дихателна система и дори да имунизират сърцата ни срещу инфаркти.
Технологиите за редактиране на ДНК, като CRISPR, пък ще ни позволят да коригираме генетичните дефекти, които причиняват редица заболявания, включително рак, диабет и Алцхаймер.
Нанотехнологиите ще имат и козметични приложения. Хората ще могат да променят външния си вид по начин, който сега е възможен само във виртуална среда. Дали това ще доведе до пълна промяна на физическите тела или обществото ще остане консервативно, предстои да видим.
Най-вълнуващата роля на нанотехнологиите обаче е свързана с разширяването на възможностите на човешкия мозък. Чрез постепенното въвеждане на нанороботи в мозъчната тъкан или свързването на мозъка с компютри, ще можем да увеличим капацитета му и да получим нови възможности за познание и развитие.
AI и свръхчовешкият интелект
Според новата книга на Кърцуайл до 2045 г. изкуственият интелект ще надмине човешкия, създавайки свят, в който машините не просто ни изпреварват, а ни учат и помагат. Авторът предвижда, че до началото на 2030 г. изкуственият интелект и нанотехнологиите ще започнат да се сливат с човешкия мозък, което ще позволи директна връзка с “облачни” системи. Тогава вече няма да ни се налага да пишем и да търсим информация в интернет. А просто ще формулираме въпросите си и отговорите ще се появяват мигновено в ума ни.
Ако това ви звучи като чиста фантазия, Кърцуайл настоява, че не е така. „Ще преминем отвъд границите на нашите биологични мозъци и ще разширим интелекта и съзнанието си до такава степен, че е трудно да го възприемем“ – твърди той в “Сингулярността е по-близо”, предсказвайки свят, в който подобрените хора ще могат да мислят, учат и решават проблеми с невъобразима скорост.
Дигиталното безсмъртие
От всички ползи на сингулярността 76-годишният Кърцуайл, който отдавна се стреми да живее вечно, изглежда най-развълнуван от перспективата за медицински напредък, задвижван от изкуствения интелект. Той казва, че за всяка година, с която остаряваме, научните постижения в областта на дълголетието ни връщат приблизително четири месеца назад. С ускоряването на научния прогрес, благодарение на изкуствения интелект, всяка година ще се връщат повече от 12 месеца, обещавайки все по-дълъг живот за хората.
Кърцуайл стига и още по-далеч в прогнозите си за следващите десетилетия. Според него към средата на века изкуственият интелект ще може да симулира починали хора толкова точно, че разговорите с тях ще са също толкова истински, колкото с близките, които сме изгубили. Тогава ще стане възможно дигитализирането на човешкото съзнание и прехвърлянето му в компютърна форма. Откритие, което ще позволи съществуването му дори след физическата смърт на тялото. Това, според Кърцуайл, означава, че хората ще могат да живеят много по-дълго, а може би дори вечно. Подобна перспектива обаче крие и сериозни опасности, като например възможността дигитализираното съзнание да бъде уязвимо на хакерски атаки или да бъде използвано за злоупотреби. Въпреки тези рискове, Кърцуайл смята, че дигитализирането на съзнанието, което ще позволи на хората да се развиват много по-бързо и дори да общуват помежду си телепатично, е неизбежно. Въпросът, според него, е не дали, а кога тази технология ще бъде разработена.
Опасностите
Не всички учени обаче споделят ентусиазма на Кърцуайл, че задвижваното от изкуствен интелект бъдеще ще бъде рай за човечеството. Някои от тях предупреждават за сериозни рискове, свързани с катастрофалното пренаселване на планетата, ако хората спрат да умират. Както и със социалното неравенство, при което подобрените хора ще доминират над неподобрените, създавайки общества на свръхчовеци срещу изостанали.
Остават без отговор още много въпроси: ако изкуственият интелект надмине човешкия, какво ще го спре да го завладее напълно, както и – можем ли да се доверим на бъдеще, в което недостигът, смъртта и дори самата мисъл са предефинирани?
Текстът е част от бр. 124 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.
Източник: Economic.bg