Българска народна банка (БНБ) за пореден път предупреди, че да, от една страна, високата кредитна активност в страната спомага за потреблението и ръста на икономика, но от друга – носи риск от увеличение на задлъжнялостта.
Продължителните периоди на повишена кредитна активност създават предпоставки за потенциално акумулиране на средносрочни рискове в баланса на банковата система“, пише БНБ в своя последен за 2024 г. бюлетин „Банките в България“.
От там напомнят, че на 1 октомври миналата година регулаторът затегна правилата при жилищните заеми и въведе нови изисквания към банките при отпускането на ипотечни кредити.
От БНБ посочват, че банковата система в България продължава да функционира на фона на „повишена геополитическа несигурност във външната среда“, но и на „сравнително благоприятна“ вътрешна такава, в която кредитната активност остава висока. Вследствие на това банковата система отчита 8.1% ръст на своята печалба до размер от 3.7 млрд. лв. през миналата година.
Според доклада, отразяващ състоянието на банковата система през последното тримесечие на 2024 г., е налице ръст в кредитната дейност, формиран главно от растежа на кредитите за домакинства в размер на 4.6%, или 2.1 млрд. лв. Същевременно домакинствата продължават да заделят, като увеличението на техните депозити е изпреварило това на кредитите – то е билo 4.9%, или 4.3 млрд. лв.
Източник: Economic.bg