Българска народна банка (БНБ) завиши прогнозите си за ръста на българската икономика през текущата година. Основен мотив за корекцията са постъпилите данни за силната икономическа активност в страната.
Според най-новите оценки на институцията БВП на България ще нарасне реално с 2.8% през 2025 г., с 2.2% през 2026 г. и с 3.1% през 2027 г.
За сравнение, предишните прогнози бяха за растеж съответно с 2.5, 3 и 2.5%.
Основните фактори за ревизията в прогнозата за БВП и основните му компоненти са свързани с постъпилите допълнителни отчетни данни за икономическата активност през четвъртото тримесечие на 2024 г. и първото на 2025 г., както и с промените в техническите допускания за външната среда“, казват от БНБ в своето тримесечно издание „Макроикономическа прогноза“.
От там обясняват, че се очаква по-силно нарастване на правителственото потребление през тази година, изразено в заложените в Бюджет 2025 по-високи разходи за заплати, здравеопазване и междинно потребление.
Приносът на запасите също ще е положителен (спрямо предходно заложения неутрален принос), подкрепен от продължаващата тенденция фирмите да трупат запаси, работейки в среда на нараснала несигурност и повишено напрежение в геополитически план.
Енергията и услугите ускоряват инфлацията
Според БНБ инфлацията през 2025 г. ще е 3.5%, догодина ще е 2.5%, а през 2027 г. – 2.6 на сто. За сравнение – предишните оценки от януари 2025 г. бяха за нива от съответно 3.5%, 2.1% и 2.4%.
Въпреки че оценките за общата инфлация за тази година са без промяна спрямо предишния бюлетин на БНБ, средногодишното покачване на цените е ревизирано с 0.5 процентни пункта нагоре – до 3.8% за 2025 г.
Ревизията е вследствие на значителните възходящи ревизии при енергийните продуктите (с 4.2 пр. пункта в посока по-малък спад на цените) и в групата на услугите (с 1.6 пр. пункта в посока по-силно нарастване на цените)“, става ясно от доклада.
Отражението на американските вносни мита
В сегашния си бюлетин БНБ обръща специално внимание на отражението на по-високите американски вносни мита върху българския износ. Както Economic.bg написа, очакванията са по-високите налози да не нанесат сериозен удар върху българската икономика.
Анкета сред бизнеса потвърди, че за значителна част от родните компании митата не са повод за притеснение и те нямат ефект върху тяхната дейност.
БНБ също изтъква, че делът на САЩ в износа на България е сравнително малък, като според статистиката за брутния външнотърговски стокообмен през 2024 г. 2.5% от българския износ на стоки в номинално изражение, или 1.1 млрд. евро, е предназначен за САЩ.
Експозицията на българския износ към САЩ е относително ограничена, поради което и преките ефекти върху икономическата активност у нас по търговския канал се очаква да бъдат относително слаби“, пишат икономистите.
Те обаче предупреждават, че задълбочаването на търговската война поражда сериозна несигурност и е предпоставка за съществени косвени негативни ефекти върху търсенето на български стоки от основните търговски партньори на страната.
Към момента обаче тези ефекти не могат да бъдат оценени поради продължаващите промени във външнотърговската политика на водещите икономики.
Макар да са трудни за прогнозиране, тези ефекти имат потенциал да се окажат съществени и представляват основен риск от реализиране на по-нисък растеж на българския износ през целия прогнозен хоризонт спрямо базовия сценарий“, казва БНБ.
Източник: Economic.bg