Борсовите индекси на Съединените щати отчетоха най-слабото си тримесечие за последните почти три години, подвластни на тревогите, че митата на президента Доналд Тръмп ще вкарат в стагфлация най-голямото световно стопанство. Индексът S&P 500 е загубил 4.6% от пазарната си оценка в периода януари-март 2025-а – най-лошият финансов резултат от третото тримесечие на 2022-а, според компанията за финансови данни и софтуер FactSet.
S&P 500 приключи мартенската си търговия с котировка 5,611.85 – месечен спад от 5.75%, DJIA е олекнал с 4.20% през миналия месец – до 42,001.76, а високотехнологичният NASDAQ Composite е с най-впечатляващата месечна загуба от 8.21% и 10.4% за първото тримесечие – до 17,299.29 пункта. Далеч по-добре са се представили през март индексите на най-големите европейски стопанства. Германският DAX приключи тримесечието с котировка 22,163.49 и месечен спад от 1.72%, френският CAC 40 е с по-сериозна месечна загуба от 3.96% (до 7,790 точки) заради политическата нестабилност във Франция, а испанският IBEX 35 е спаднал само с 1.59% през миналия месец – до 13,135.40 пункта.
Резкият отлив от акциите на американските фирми беше провокиран от сериозните опасения на банките от Уолстрийт и на инвеститорите, че налозите на Тръмп на търговските партньори ще забавят икономическия растеж и същевременно ще повишат цените – идеалните предпоставки за потенциална стагфлация. Доверието на бизнеса и на домакинствата в икономическата перспектива също се е охладило значително, показват публикувани напоследък изследвания.
Пазарните играчи се подготвят за събитията от 2 април, определен от Тръмп за „Ден на освобождението“, когато американският президент трябва да обяви свежи митнически ставки извън налозите на вноса на ред стоки като стомана, алуминий и уран. Пазарни анализатори пък смятат, че индексите все още не са достигнали минималните си оценки. Просто защото митническата заплаха качва рисковите премии на акциите, а извън тях щатският фондов пазар има и други проблеми, включително по-бавен растеж и съкращенията в публичния сектор.
През уикенда „Голдман Сакс груп“ повиши прогнозата си за равнището на инфлацията в края на годината и предупреди, че има 35% вероятност за рецесия в Съединените щати през идната година (срещу 20% от предишната си оценка).
Пазарните оценки на технологичните гиганти, които традиционно бяха в центъра на вниманието и доминираха пазарите през последните години, потънаха зрелищно през първото тримесечие. Акциите на Nvidia -производителят на чипове от висок клас, използвани широко от фирмите за изкуствен интелект за обучение на моделите им, поевтиняха с почти 20% в периода януари-март, а на компанията за електрически коли на Илон Мъск „Тесла“ – с 36 процента. Мастодонтите „Епъл“ и „Майкрософт“ пък загубиха по около 10% от пазарните си оценки.
Ориентираните към потребителите фирми и други зависими от икономическите условия компании също претърпяха рязък обрат. Книжата на производителя на спортни стоки Nike паднаха с 16% след изявлението на групата, че търговската война и предпазливостта на клиентите усложняват усилията й да увеличи продажбите като част от плановете й за подем. А компанията за експресни доставки FedEx загуби 13% от пазарната си оценка след като намали прогнозната печалба за 2025-а и предупреди за „продължаваща слабост и несигурност в индустриалния сектор на САЩ“.
Европейските фирмени книжа обаче отчетоха по-добри финансови резултати от американските си конкуренти през първите три месеци на годината – сериозен обрат в сравнение с 2023-а и 2024-а. Широкият европейски индекс Europe STOXX 600 и британският FTSE 100 поскъпнаха с по около 5%, изчислени в местните им валути.
Азиатските пазари бяха „по-шарени“ в периода януари-март. Японският Topix падна с 4.5%, а китайският CSI 300 загуби 1.2%, докато хонконгският Hang Seng добави 15% към пазарната си оценка, а южнокорейският Kospi – 3.4 процента.
Източник: Banker.bg