17.3 C
София
събота, 05 апр. 2025

БРВК осигурява достъп на български проекти до доброволния въглероден пазар

Най-четени

Още от същото

Таня Димитрова е ръководител административна дейност в Балканския регистър за въглеродни кредити АД, където управлява ключови процеси, свързани с документооборота, проследимостта на въглеродните кредити и координацията с партньори. С дългогодишен опит в административното управление, тя гарантира ефективност, прозрачност и съответствие с регулаторните изисквания.

Отговаря за публикуването на информация за устойчиви проекти, методологии и стандарти, като осигурява информираност на заинтересованите страни. Със своя професионализъм, ангажираност и внимание към детайла, Таня Димитрова гарантира ефективното управление на административните процеси и надеждната работа на регистъра.

Г-жо Димитрова, какво наложи създаването на Балканския регистър за въглеродни кредити (БРВК) и каква роля играе той в контекста на глобалния доброволен въглероден пазар?

Създаването на Балканския регистър за въглеродни кредити (БРВК) беше провокирано от необходимостта да се изгради независима, прозрачна и достъпна платформа за регистрация и проследяване на проекти и въглеродни кредити в България. До този момент у нас нямаше действащ механизъм, който да осигури надеждна инфраструктура за участие на български проекти в доброволния пазар за въглеродни емисии.

БРВК изпълнява ключова роля като свързващо звено между разработчици на проекти, сертифициращи органи, компании и регулатори, предоставяйки сигурност, проследимост и избягване на двойно отчитане. По този начин регистърът създава реални възможности за развитие на устойчиви проекти в България, като същевременно гарантира, че въглеродните кредити, издадени тук, са надеждни и съпоставими с тези на водещите международни пазари.

Как БРВК гарантира съответствие със световните стандарти за доброволния пазар на въглеродни кредити? Може ли да ни дадете примери?

БРВК е изграден в съответствие с принципите на доброволния пазар за въглеродни емисии, формулирани от международни институции като Integrity Council for the Voluntary Carbon Market (ICVCM) и Core Carbon Principles (CCP). Нашата платформа прилага най-добрите международни практики за отчетност и прозрачност, като всеки кредит е придружен от уникален сериен номер, който позволява пълна проследимост.

Пример за това е регистрацията на първата българска методология за въглеродно земеделие, последвана от одобрението и публикуването на първите въглеродни кредити, генерирани по тази методология. Това демонстрира, че дори на регионално ниво могат да се създадат работещи и напълно съвместими с глобалните стандарти механизми.

Разкажете ни повече за самата платформа – как функционира и какви услуги предлага на потребителите?

БРВК функционира като цифрова платформа, която обединява ключовите функции на модерен въглероден регистър – регистрация на проекти, издаване, трансфер и оттегляне от обращение на въглеродни кредити, както и публична отчетност за всички извършени действия.

Всеки потребител, след преминаване на регистрационна процедура, може да въведе своя проект, който подлежи на одобрение от техническия комитет. След верификация от независима трета страна, за проекта се издават въглеродни кредити с уникални серийни номера, които могат да бъдат търгувани или използвани за компенсиране на емисии. Всяко движение на кредити – трансфер или оттегляне от обращение – се регистрира в системата, осигурявайки пълна проследимост и предотвратяване на двойно отчитане

Кои са основните типове проекти и организации, които вече се възползват от услугите на Регистъра? Засилва ли се интересът на бизнеса?

До момента в БРВК са регистрирани проекти в областта на въглеродното земеделие, които използват регенеративни земеделски практики за улавяне и съхранение на въглерод в почвата. Основни ползватели на платформата са земеделски производители, разработчици на проекти, както и компании, търсещи устойчиви начини за компенсиране на емисии.

Интересът на бизнеса се увеличава осезаемо. Компании, които имат амбиции в ESG управлението, вече разпознават въглеродните кредити като инструмент не само за компенсация, но и за стратегическо позициониране, особено в сектори като храни, енергетика и финанси.

Бихте ли обяснили какво означава БРВК да бъде „основа за национален регистър на въглеродните кредити“? Какво би означавало това за България?

БРВК вече е изграден като работеща, сигурна и напълно функционална платформа, която покрива основните изисквания за национален регистър – от регистрация на проекти и кредити, до отчетност и прозрачност.

Признаването на БРВК за официален национален регистър би позволило на България да направи бърза и ефективна крачка към изпълнение на бъдещите изисквания на ЕС, включително интеграция в единния европейски регистър, предвиден в рамките на CRCF. Това ще отвори пътя за достъп на българските проекти до още по-широки пазари и ще затвърди позицията на страната ни като активен участник в европейската климатична политика.

Какви са предизвикателствата и възможностите при интегрирането на БРВК в европейската инициатива за създаване на единен регистър и Рамката за сертифициране за отстраняване на въглерод (CRCF)?

Предизвикателствата са свързани основно с динамичността на законодателните процеси в ЕС, както и с необходимостта от хармонизация на данни, формати и стандарти между различните национални и частни регистри.

Въпреки това, ние виждаме повече възможности. БРВК вече прилага принципи, които напълно съответстват на философията на CRCF – реалност, прозрачност, допълняемост и дългосрочност на въглеродните отстранявания. Нашата цел е да се позиционираме като технически и институционално готов партньор в изграждането на бъдещата европейска екосистема.

Какви конкретни стъпки предприемате, за да гарантирате, че БРВК ще бъде в съответствие с бъдещите регулации на ЕС в областта на въглеродното отстраняване и търговията с кредити?

Работим в няколко направления:

  • Поддържане постоянен диалог с европейски институции и експерти, за да следим отблизо развитието на CRCF;
  • Актуализиране на вътрешните процеси и формати в съответствие с публикуваните проекти на делегирани актове;
  • Изграждане на техническа съвместимост на платформата – включително опции за API свързаност и трансфер на данни към бъдещия европейски регистър.

По какъв начин БРВК допринася за утвърждаване на България като активен участник и лидер в региона по отношение на климатичните решения и въглеродните практики?

БРВК е първият и засега единствен регистър в региона, който създава условия за български и регионални проекти да влязат в доброволния въглероден пазар при пълна съвместимост с международните стандарти. Това поставя България в позиция не на догонващ, а на лидер, особено в областта на иновативните подходи като улавяне на въглерод в почвата.

Нашата активност допринася за позиционирането на страната като важен участник в бъдещия европейски въглероден пазар.

Какво би означавало за българските земеделци, горски стопани и бизнеси, ако БРВК бъде признат за официален национален регистър?

Признаването на Балканския регистър за въглеродни кредити (БРВК) за официален национален регистър би представлявало съществен пробив за целия сектор на устойчивото земеделие, горското стопанство и свързания с тях бизнес в България. Това би означавало, че страната ни вече разполага с легитимна и международно призната инфраструктура, чрез която фермери, производители и компании ще могат да превърнат устойчивите си практики в реална икономическа стойност, при пълна прозрачност и съвместимост със стандартите на ЕС.

На практика, това ще улесни участието на българските земеделци и стопани във въглеродните пазари, без необходимостта да търсят скъпи чуждестранни регистри, платформи и посредници. Ще могат да регистрират своите проекти с подкрепата на местни екипи за поддръжка и администриране, и при ясна регулаторна рамка, съобразена с националното законодателство.

За бизнеса като цяло, признаването на БРВК ще донесе по-голяма яснота и предвидимост, особено в контекста на бъдещите задължения по ESG отчетността и въглеродната неутралност. Компаниите ще могат да докажат ангажираност към устойчиви практики чрез използване на висококачествени и проверими въглеродни кредити, регистрирани на национално ниво.

Накратко – това би било не просто административно признание, а стратегическа възможност за стотици стопанства и компании в България да станат активни участници в борбата с климатичните промени, като едновременно с това създават нови потоци от приходи, изграждат доверие в своите практики и увеличават пазарната си стойност.

Какво предстои за БРВК през 2025 г.? Имате ли нови проекти, партньорства или международни инициативи в плановете си?

2025 г. ще бъде изключително важна и динамична година за Балкански регистър за въглеродни кредити (БРВК). След успешното изграждане на платформата и регистрацията на първите проекти и въглеродни кредити, предстоящият период ще бъде белязан от разширяване на обхвата, надграждане на технологиите и още по-тясна интеграция с международните механизми.

Планираме разширяване на обхвата на регистрираните проекти и работим активно за задълбочаване на партньорствата с международни организации и сертифициращи органи. Особен акцент ще поставим върху технологичното надграждане на платформата чрез внедряване на блокчейн модули и автоматизация на процесите, което ще повиши ефективността, прозрачността и достъпа за потребителите.

Не на последно място, работим с насоченост подготовка за бъдещата интеграция с Европейския единен регистър и рамката CRCF (Carbon Removal Certification Framework). Следим отблизо развитието на нормативната рамка и вече адаптираме архитектурата на БРВК така, че да отговори на очакваните изисквания.

2025 г. ще бъде година на растеж, свързаност и стратегическо позициониране на БРВК – не просто като регистър, а като институционална платформа за климатични решения с европейски мащаб.

С други думи, предстои разгръщане на пълния потенциал на платформата, така че БРВК да заеме устойчиво място в бъдещата европейска и глобална въглеродна инфраструктура.

Интервюто е изготвено със съдействието на Балканския регистър за въглеродни кредити (БРВК).

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации