Брюксел се подготвя да въведе капиталов контрол и допълнителни мита срещу Русия, в случай че Унгария блокира удължаването на настоящите икономически санкции на ЕС, наложени на Москва в отговор на нейната война в Украйна.
Европейската комисия е казала на националните столици, че голяма част от санкциите, включително 200 милиарда евро замразени руски държавни активи, които могат да бъдат иззети с различно правно основание, могат да бъдат активирани при вето на Будапеща, казаха петима служители, запознати с текущите дискусии, пред Financial Times.
Планът се подготвя като опит на ЕС поддържа икономическия натиск върху Москва на фона на дипломатическите усилия да я принуди да се съгласи с предложеното прекратяване на бойните действия и насочване към мирни преговори.
Новите санкции включват също забрани за внос и ограничения на цените в някои сектори, като енергията.
Разглежданите решения ще изискват мнозинството от страните да гласуват „За“, но не всички, което значи, че Унгария може да бъде прескочена.
Контролът на капиталите, който би ограничил паричните средства към Русия, и търговските мерки, като по-високи мита, са два варианта, обсъждани в последните седмици от Комисията, заявиха служителите пред изданието.
Предишните идеи включваха двустранни национални мерки, които биха позволили на страни като Белгия, където са по-голямата част от руските активи, да забранят репатрирането на руските активи.
Всички сме фокусирани върху план А“, каза един от служителите. „Няма дискусии за правната основа на алтернативните варианти.“
Будапеща не е повдигнала сериозни възражения срещу евентуални нови санкции срещу Москва, обсъдени на заседание на всички 27 страни членки в понеделник, според трима дипломати, информирани за дискусията. 17-ият пакет санкции, насочен към компании в Китай и на други места, които помагат на Москва да заобикаля сега действащите икономически ограничения, се очаква да бъде подписан в сряда и официално задействан в началото на следващата седмица.
През януари ЕС наложи мита върху руски и беларуски торове – ход, който двама от служителите определиха като пример за това как съществуващите санкции върху руския внос могат да бъдат превърнати в търговски мерки.
Очаква се Комисията да представи юридически предложения през следващия месец, които ще ѝ позволят да въведе забрана за сключване на нови руски договори за газ и търговия на спот пазара, както и пълно прекратяване до 2027 г. на използването на руски енергийни суровини.
Брюксел планира и мита върху обогатения уран, което също е част от усилията да се ограничи финансирането за Русия, с което тя води войната си в Украйна.
Някои дипломати от ЕС са загрижени, че забраната на руския газ без санкции би забъркало европейските компании в дълги съдебни битки и притискат Комисията да даде уверения, че всички нови мерки ще бъдат правно издържани.
По време на среща миналата седмица Комисията заяви, че е изненадана от „липсата на доверие“ от страна на държавите членки и че има „най-добрите хора“, работещи по правилата, според източник на FT.
Източник: Economic.bg