17.3 C
София
събота, 05 апр. 2025

Брюксел решава съдбата на 35-те влака по Плана за възстановяване

Най-четени

Още от същото

Все още не е сигурно дали България ще се справи със задачата да придобие 35-те мотрисни електрически влака, финансирани с пари от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Преди месец транспортният министър Гроздан Караджов обяви, че ще опита да спаси част от европейските пари за влаковете, а бюджетът ще доплати машините, които няма да бъдат доставени до крайния срок – август 2026 г.

От изказване на Караджов в парламента в петък обаче стана ясно, че всички влакове са под въпрос, тъй като все още се чака становището на Европейската комисия, която да одобри или не българския план за действие.

Ние все още не сме сигурни дали ще може да закупим тези 35 влака, по които все още чакаме становище на Европейската комисия доколко ще са допустими по ПВУ“, заяви Караджов по време на парламентарния контрол.

Припомняме, че сагата с 35-те влака се точи вече 2 години и всичко изглежда все по-сложно и трудно за осъщестъвяване. Инвестицията почти бе загубена, но в началото на януари Караджов коментира, че поне частично може да бъде спасена.

През февруари стана ясно, че търгът, започнат от бившия министър Георги Гвоздейков, всъщност е продължен. За изпълнител бе избран Kонсорциум „Булему“, с участието на френската „Алстом“ и българската „РПВ Инвест“. Офертата на избрания изпълнител е сред най-високите от всички четири, които бяха подадени. Тя е над 883 млн. лв., а договореният срок за доставка е 28 месеца – тоест крайният срок се измества за средата на 2027 г.

Крайната дата за усвояване на средства по ПВУ обаче е август 2026 г. И именно заради това ЕК трябва да каже дали и каква част от бройките ще може да бъдат финансирани от ПВУ.

Това, което виждам от своето място на министър, е, че такива средства само от бюджета няма откъде да намерим. Единственият шанс е да получим гъвкавост от страна на Комисията“, заяви Караджов.

Министърът коментира, че 12 бройки от въпросните влакове могат да дойдат до август следващата година, а до юли 2027 г. ще дойдат и останалите.

Това е само в случай, че се сключи договорът“, каза Караджов.

По думите му, ако не се стигне до закупуване, обслужването на линиите ще зависи от пътническите оператори, които ще трябва сами да се снабдят с нови влакове. Караджов заяви, че търгът за избор на оператор, който да изпълнява дейности по договор с държавата, ще се проведе тази година.

Допълнителните 5 влака от „Шкода“

Дотук със средства по ПВУ в размер на  511.4 млн. лв. се финансират единствено 20 мотрисни влака, които ще бъдат доставени от чешкия производител „Шкода“. По силата на този договор бяха поръчани още 5 допълните влака за 130 млн. лв. без ДДС. Те обаче се финансират по Програма „Транспортна свързаност“.

Преди седмица инвестицията официално бе включена за финансиране с промени в програмата, направени от кабинета.

Днес Караджов обаче заяви, че при разрешение от страна на Комисията тези 5 допълнителни бройки ще преминат за финансиране по ПВУ, „за да освободим средства за други важни проекти по програмата“. Той обаче не уточни какви са проектите.

От април до август следващата година може да очакваме тези 25 влака на „Шкода“, заяви министърът.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации