36 C
София
неделя, 27 юли 2025

Бумът на сребърния туризъм

Най-четени

Още от същото

СПА и балнеотуризъм, круизи, градски културни и кулинарни маршрути: кой е туристът, който най-често ще срещнете в хотелите и дестинациите с този профил това лято? Оказва се, че според данни на Единната система за туристическа информация (ЕСТИ) за юни-септември 2024 г. сборно летуващите на възраст 45-59 г. и нагоре са около 40% от всички. През първото тримесечие на 2025 г. от 1.1 млн. българи най-много са пътували тези на възраст 45-64 години, като те формират 38.9% от всички, според предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). А при пътуванията в страната като най-висок (85.0%) е делът на хората на 65+ години.

При толкова активен интерес на хората в зряла и старша възраст към пътуванията, все още няма стратегия за т.нар. „сребърен“ туризъм у нас. А той обхваща все по-мобилна, нарастваща на брой демографска група.

Как българският бизнес да се възползва от сребърната вълна туристи, споделят две дами със значителен опит.

Ива ГацеваРазвиват се целогодишни дестинации

Ива Гацева е секретар на Българската хотелска асоциация. Има над 20 години опит в управлението на хотели и развитието на туристически продукти. Носител е на Златен приз за „Успешен мениджмънт в туризма” за 2022 г. и 2024 г. на списание „Дестинация България“ – Снимка Личен архив

Туризмът се ориентира към клиенти на възраст 55+  и тази тенденция е отчетена и видима основно.на територията на Европа и Северна Америка. Причините са демографски и акцентът върху пътуващите хора след 55 г. се оказва основен маркетингов подход за много от дестинациите. Засиленият интерес към почивки и пътувания в периодите на ученическите ваканции създава предизвикателства пред индустрията за запълняемост през останалите периоди от сезоните. Програми като 55+ създават възможност за популяризиране на „крилата“ на сезона и развиване на целогодишни дестинации.

Най-активни в България като предлагане са балнео и СПА туризмът, заради нашите минерални води и традиции в рехабилитацията. Културно-историческият туризъм също е силен, привличайки с богато наследство. Селският и екотуризъм предлагат спокойствие и природа. Тенденциите включват индивидуализация, достъпност, нарастващ интерес към устойчивия туризъм и търсене на комбинирани пакети (напр. СПА с култура), които да предлагат повече разнообразие.

Хората на 55+ търсят спокойствие, комфорт, сигурност и достъпност, съчетани с нови преживявания. Ключови са комфортното настаняване, гъвкавостта, здравословните и уелнес услуги, преживявания, природа, персонализираното обслужване с качествена, здравословна храна. От значение са както културните събития и програми, така и рехабилитацията и превенцията. Именно

рекреационият туризъм

е с огромен потенциал за развитие в следващите 2 десетилетия в европейски мащаб.

Пътуванията допринасят за активното стареене, борбата със социалната изолация и за подобряване на цялостното благосъстояние на хората 55+. Те стимулират и местните икономики. Предизвикателствата включват осигуряване на достъпност (физическа и информационна), преодоляване на стереотипите и осигуряване на адекватна информация за здравни и медицински нужди на дестинациите.

Държавната подкрепа

е ключова, особено чрез инвестиции в превенция на заболяванията като част от здравната стратегия. Това означава промоция на България като център за профилактика и рехабилитация, интегриране на превантивни пакети в здравната система и стимули за модернизация на лечебни бази. Нужни са също обучение на персонала, подобряване на инфраструктурата, данъчни облекчения и национална стратегия. Съветваме компаниите да  разработват специализирани пакети, включващи превантивни здравни програми, да партнират с медицински специалисти и да изграждат доверие, предлагайки гъвкави условия за резервация. Развитието на туризма за хора над 55 години е стратегическа посока за българския туризъм, която може да се утвърди чрез сътрудничество между бизнеса и държавата.

Светлана Тодорова: Водещи са комфортът и добрата организация

Светлана Тодорова-Ваташка е собственик на  агенция „Четири сезона травъл“ ООД, изпълнителен директор на Сдружение на туроператорите и туристическите агенти „Обединение „Бъдеще за туризма” – Фото Личен архив

Туристът на 55+ пътува с организирани групи от легитимен туроператор, вписан в Националния туристически регистър. Хората от тази възрастова група търсят комфорта и сигурността на разумна цена. Ако запишете организирано пътуване, ще установите, че 70-80% от спътниците ви са хора на 55+. И това е световна тенденция. Хората на тази възраст не искат неприятни изненади, като овърбукинг в хотела, който са резервирали през е-платформа, закъснял или отменен полет. Те предпочитат агенции, които предлагат масов туризъм.

Поколението 55+ търси обиколни турове, наситени с исторически и културни забележителности, ол инклузив почивки и круизни пътешествия. Туристическите пакети за тях включват целия набор от услуги – от самолетните билети, трансферите, хотелското настаняване и задължителната застраховка „Помощ при пътуване”. Напоследък особено популярни са круизите. Ако допреди 1-2 г. само няколко фирми работеха в този сегмент, сега всеки втори туроператор предлага пътешествия по вода.

Вниманието трябва да бъде насочено към хората със специални потребности или нужди, в т.ч. и на тези, които са на 55+. На нашия пазар няма туристически продукт, насочен към хора с увреждания. Когато за пръв път се качих на круиз с пасажери от Острова, ми направи впечатление вниманието към хората с патерици и на инвалидни колички. Колко наши сънародници с увреждания сте срещали в курорти и хотели?

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации