12.9 C
София
сряда, 14 май 2025

Част от санирането по ПВУ няма да се случи

Най-четени

Още от същото

България губи окончателно над 287 млн. лв. за саниране на блокове по втория етап от процедурата, която се финансира със средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Това стана ясно от изказване на регионалния министър Иван Иванов (БСП). По думите му под въпрос е и реализирането на първия етап, където общият финансов ресурс бе в размер на над 1.1 млрд. лв.

Тук дори не говорим за нереализирани реформи, а буквално за резултат от престъпно бездействие и неглижиране, довело до забавяне от 15 месеца“, заяви Иванов.

Той допълни, че ресорното ведомство работи в „авариен режим“, за да подсигури първия етап, но вторият категорично няма как да се случи със средства от Плана за възстановяване.

Именно заради това регионалният министър побърза да успокои, че в правителството има разбиране, че това е най-чаканата мярка от гражданите и има готовност

отпадащата част от ПВУ по първия и втория етап да се финансира през националния бюджет.“

Припомняме, че по ПВУ бяха заложени почти 1.4 млрд. лв. за саниране. Мярката бе разделена на два етапа – първият със 100% безвъзмездно финансиране, а в при вторият – с 80% грант. Останалите 20% трябваше да бъдат осигурени от собствениците, тъй като тенденцията в ЕС е такава.

Първият етап премина с големи скандали, тъй като предложенията надскочиха в пъти предвидения ресурс. По този етап бяха одобрени 756 блока. В резервен списък останаха над 2100 проекта, но средствата не достигнаха за тях. Това разбуни духовете сред кметовете на общини и се повдигна въпросът за оценката на проектите.

Към днешна дата няма община, в която санирането със средства по този етап да е започнало, въпреки че крайният срок за усвояване е август 2026 г.

Вторият етап с 80-процентовия грант стартира през юни 2023 г., но срокът за кандидатстване бе удължаван на няколко пъти заради слабия интерес. През август 2024 г. стана ясно, че са одобрени 282 многофамилни жилищни сгради, които ще бъдат санирани с над 138 млн. лв. с ДДС. Останалите 20%, или малко над 29 млн. лв. останаха за сметка на собствениците на одобрените блокове.

Саниране ще има

Все пак саниране най-вероятно ще има, тъй като правителството залага 2.5 млрд. лв. за това в проектобюджета за 2025 г. Така на практика ще се реализира т.нар. втора фаза от националната програма за енергийно обновяване, която се изпълняваше преди няколко години.

Припомняме, че нейната стойност бе 2 млрд. лв. и тогава бяха санирани едва около 2 хил. блока, а в последствие регулаторите установиха злоупотреби, картелиране на фирми изпълнители, занижен контрол и лошо качество при извършваните дейности в някои градове.

Предвиденият ресурс за периода 2025 – 2029 г. е 2.5 млрд. лв. За тази година са заложени едва 50 млн. лв., за 2026 г. – 200 млн. лв., за 2027 г. – 800 млн. лв., за 2028 г. – 800 млн. лв. и за 2029 г. – 650 млн. лв.

Парите ще се осигурят поетапно според напредъка при реализацията на програмата. Засега обаче критериите за кандидатстване и оценка не са ясни. Под въпрос е дали блоковете, които са класирани по програмата по ПВУ, ще имат някакво предимство по националната програма.

Отново Българската банка за развитие (ББР), както беше с националната програма от 2015 г., ще има главна роля, тъй като тя ще тегли държавен заем, ще сключва споразумения с кметове на общини. Те ще правят обществените поръчки за избор на изпълнители. След това ББР ще отпуска заем на общината, а когато блокът е напълно саниран, държавата ще връща парите на ББР.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации