Членовете на ЕП все още са в противоречие с Комисията на ЕС по отношение на нейния списък с юрисдикции на трети държави, чиито режими за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма се считат за недостатъчни.
Вече повече от година и половина „черният списък“ на ЕС не е съгласуван с този на Специалната група за финансови действия (FATF) – световния орган за наблюдение на прането на пари и финансирането на тероризма.
„Значителни дразнения“
Според комисаря на ЕС по финансовите услуги Мария Луис Албукерке несъответствията между списъците са създали „значителни дразнения в отношенията с международните партньори“.
Ако бъдем възприемани като незачитащи резултатите от процеса, това рискува да подкопае способността ни в бъдеще да влияем върху техническите оценки и да осигурим ангажиментите, които бихме искали да видим от други юрисдикции“, заяви Албукерке по време на заседание на комисията в Европейския парламент в понеделник.
През юни Комисията актуализира списъка си, като добави държави като Алжир, Ангола, Кения, Монако и Венецуела. В същото време няколко юрисдикции, включително Барбадос, Гибралтар, Панама и Обединените арабски емирства, бяха заличени.
Санкциите срещу Русия се заобикалят
Този списък обаче не може да влезе в сила без проверката и съгласието на Европейския парламент и на Съвета, а Комисията все още не е убедила членовете на ЕП да го подкрепят.
В решение, прието през април 2024 г., членовете на ЕП се противопоставиха на решението на Комисията да извади от списъка Гибралтар, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Панама, като се позоваха на убедителни доказателства, че тези юрисдикции не са предприели достатъчно мерки за справяне със заобикалянето на санкциите срещу Русия или дори активно са го улеснили. Тези санкции включват целенасочени финансови мерки, наложени в отговор на агресивната война на Русия срещу Украйна.
Тези държави могат да действат като платформи за пряко или непряко заобикаляне на санкциите за субекти от Съюза, като по този начин подкопават усилията на Съюза за спиране на руската военна машина“, се посочва в решението.
В речта си пред полупразната зала на Парламента на ЕС в Брюксел, от която отсъстваха политически групи като „Обнови Европа“, „Европейски суверенни нации“ (ЕСН) и „Левицата“, Албукерке заяви, че техните опасения са били разгледани и че тези юрисдикции са постигнали „осезаем напредък“.
Присъстващите публично изразиха недоволството си от процеса.
Не ми се струва, че възможността за диалог с Европейския парламент беше използвана в степен, която съответства на много силното участие на Парламента в този въпрос“, заяви евродепутатът Людек Ниедермайер (Европейска народна партия/Чехия).
Комисарят по финансовите услуги също изрази загрижеността си относно настоящата безизходица.
Фактът, че страните, включени в списъка на FATF, все още не са включени в списъка на ЕС, излага финансовата система на ЕС на уязвимост и може да създаде пропуски, които трябва да бъдат отстранени“, каза тя.
Португалският комисар посочи също, че липсата на актуализиран европейски списък води до объркване и правна несигурност за субектите, които трябва да прилагат правилата за борба с изпирането на пари.
Операторите от ЕС трябва да се съобразяват с различни списъци, което увеличава тежестта на спазването им, добавя допълнителни разходи и оказва влияние върху глобалната им конкурентоспособност“, добави Албукерке.
Въпреки това нито дипломатическият аргумент за преговорите с ОАЕ, нито опасенията за репутационни и икономически рискове предпазиха комисаря от оспорвана размяна на мнения с членовете на ЕП. Сред най-сериозните критици беше германската социалистка Биргит Зипел, която обвини Комисията, че просто повтаря оценките на FATF.
Оставам с впечатлението, че повече или по-малко Комисията просто копира докладите и решенията на FATF и честно казано, простото споменаване на посещенията и стратегическите диалози не са толкова убедителни“, каза Сипел.
Комисарят отвърна, че черният списък е резултат от „интензивна работа“ в продължение на повече от година, която се основава не само на констатациите на FATF, но и на двустранни диалози и посещения на място в съответните трети страни.
Източник: Economic.bg