9.2 C
София
сряда, 14 май 2025

Chevron загуби венецуелския си лиценз и качи цените на петрола

Най-четени

Още от същото

Цените на суровия петрол поеха нагоре на 27 февруари след новината, че американският президент Доналд Тръмп е отнел лиценза на Chevron (“Шеврон”) да работи във Венецуела, издаден по време на мандата на предишния стопанин на Белия дом Джо Байдън. Ръстът обаче не е е ударен заради надеждите на пазарните играчи за мирна сделка за Украйна, която би повишила количеството руски петролни доставки, както и заради изненадващия ръст на щатските запаси от бензин и петролни дестилати.

В 15.54 ч българско време на 27 февруари фючърсните контракти на петрола сорт “Брент” с доставка през април се търгуваха за 73.64 щ. долара за барел – 1.53% ръст за деня. Американският WTI пък се предлагаше за 69.74 щ. долара за барел – поскъпване с 1.63 процента. И двата базови сорта са поевтинели с около 4.5% от началото на февруари.

Във фокуса на търговците е и участието на Тръмп в усилията за сключване на мирна сделка между Русия и Украйна. Американският президент ще се срещне с украинския си колега Володимир Зеленски на 28 февруари, за да подпише споразумение за украинските редки минерали, въпреки че украинският лидер заяви, че успехите на преговорите ще зависят от съгласието на Вашингтон да продължи да подпомага Украйна в областта на сигурността.

Петролните резерви на Съединените щати са намалели изненадващо през миналата седмица заради засилената активност на рафинериите, благодарение на която обаче са скочили запасите от бензин и други петролни деривати, по данни на американското енергийно министерство.

“Гвоздеят на програмата” обаче е отнетият лиценз на “Шеврон” да продължи бизнеса си във Венецуела – решение, което заплашва да провали слабото икономическо възстановяване на южноамериканската държава. Става въпрос за разрешението от 22 ноември 2022-а на предишната американска администрация за американския петролен гигант да продължи да произвежда и продава черно злато във Венецуела, въпреки санкциите срещу правителството на Николас Мадуро. Според условията на лиценза, “Шеврон” е получил срок от шест месеца да напусне страната.

“Правителството на Съединените щати взе увреждащо и необяснимо решение да обяви санкции срещу американската компания “Шеврон”, коментира в официално изявление вицепрезидентът и министър на петрола на Венецуела Делси Родригес. И допълва, че вместо да навреди на венецуелците, то щех нанесе “щети на САЩ, на народа и на компаниите им”.

“Шеврон” е единствената голяма американска петролна група, която остана да работи във Венецуела и изпълнява ролята на жизненоважен спасителен пояс на страната, помогнал за укротяване на инфлацията през последните години. Петролното производство на “Шеврон”, която развива дейност чрез съвместни дружества с държавната “Петролеос де Венецуела”, надхвърли 200 хил. барела на ден от средата на 2024-а. Това количество е около 20% от продукцията на богатата на черно злато държава и е помогнало за увеличаването на общия дневен добив над 1 млн. барела.

Говорител на “Шеврон” потвърди, че фирмените мениджъри са се запознали с решението и обсъждат последиците от него. И отбеляза, че компанията “осъществува бизнеса си във Венецуела съобразно всичките закони и регулации, включително и рамката от санкции на американската администрация”.

Съединените щати са внасяли около 250 хил. барела венецуелско злато, основно за рафинериите, разположени по крайбрежието на Мексиканския залив. Най-едрият купувач на горивото в края на 2024-а е бил третият по големина преработвател на суровината Valero Energy Corp., следван от “Шеврон”.

Вашингтон е разрешил и на няколко други едри петролни корпорации да продължат да купуват и произвеждат венецуелски суров петрол, включително на индийската Reliance Industries, на испанската Repsol и на френската Maurel & Prom. И ако Тръмп продължи да затяга санкциите, а не ги използва просто като тактика за преговори, това може да ореже петролното производство на Венецуела със 100 хил. барела на ден, респ. и приходите от износ на черно злато в хазната.

По оценка на консултантската фирма от Каракас Ecoanalitica, съвместните дружества на “Шеврон” с държавната петролна компания на южноамериканската нация са донесли приходи в размер на около 4 млрд. щ. долара през последните две години и са били движещата сила за подема на венуелската икономика, която може да постигне растеж от 9% през тази година.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации