Американският президент Доналд Тръмп обяви през уикенда, че идната седмица ще ревизира политиката си за митата с нови налози върху вноса на чипове, като добави, че ще има гъвкавост за някои компании в сектора, предава Reuters.
Заканата на президента означава, че изключването на някои смартфони и компютри от неговите реципрочни мита върху китайския внос вероятно ще бъде краткотрайно, докато американският държавен глава търси начини да рестартира търговията в сектора на полупроводниците.
Искахме да го направим по-опростено за много други компании, защото искаме да произвеждаме нашите чипове, полупроводници и други неща в нашата страна“, заяви Тръмп пред репортери.
Той обаче добави, че някои стоки, като например смартфоните, все пак ще бъдат извън този обхват, като добави:
Трябва да имаш известна гъвкавост. Никой не трябва да е толкова строг“.
По-рано през деня в неделя американският държавен глава обяви началото на търговско разследване за отражението на вноса на китайска електроника върху националната сигурност на САЩ.
В предстоящите разследвания на митата за национална сигурност ще разгледаме полупроводниците и и цялата верига на доставки за електроника“, каза той.
Миналия петък Белият дом обяви изключения от високите реципрочни мита, което даде известна надежда, че технологичният сектор може да се измъкне от това да попадне в ексалиращия конфликт между Вашингтон и Пекин. Това, в същото време, би позволило смартфоните и компютрите да останат на достъпни цени.
Въпреки това министърът на търговията на Тръмп, Хауърд Лътник, по-рано в неделя даде да се разбере, че критичните технологични продукти от Китай ще бъдат изправени пред отделни мита заедно с полупроводниците, които може да бъдат наложени през следващите два месеца.
Лътник каза, че Тръмп ще въведе „мита със специален фокус“ върху смартфони, компютри и друга електроника след месец или два, заедно със секторните налози, насочени към полупроводниците и фармацевтичните продукти. Новите мита ще бъдат извън т. нар. реципрочни тарифи на Тръмп, при които налозите върху китайския внос се покачиха до 125% миналата седмица.
Той (бел. ред. – Тръмп) казва, че те (бел. ред. – електрониката) са освободени от реципрочните тарифи, но са включени в тарифите за полупроводници, които ще бъдат обявени вероятно след месец или два“, каза Лътник.
Според него налозите ще доведат до производството на тези продукти в САЩ. Напомняме, че в отговор Пекин увеличи своите мита върху американския внос до 125% миналия петък.
Промени всеки ден
Свен Хенрих, основател и водещ пазарен стратег за NorthmanTrader, остро критикува начина, по който въпросът бе повдигнат през уикенда.
Проверка на настроенията: Най-голямото рали за годината (на фондовите пазари) ще дойде в деня, в който Лътникбъде уволнен“, пише Хенрих в социалната мрежа X.
„Предлагам на администрацията да разбере кой контролира посланията, каквито и да са те, защото те се променят всеки ден. Американският бизнес не може да планира или инвестира с постоянните промени“, каза Хенрих.
Американският сенатор Елизабет Уорън, демократ, разкритикува последната ревизия на тарифния план на Тръмп, за който икономистите предупредиха, че може да попречи на икономическия растеж и да подхрани инфлацията.
Няма тарифна политика – само хаос и корупция“, каза Уорън в „Тази седмица“ на ABC.
Източник: Economic.bg