Светът е генерирал повече от 40 процента от електроенергията си от нисковъглеродни източници миналата година, според нов анализ на мозъчния тръст Ember за чиста енергия. Това е рекорд, който не е счупен от 40-те години на миналия век, когато глобалната електроенергийна система беше 50 пъти по-малка, отколкото е днес, а водноелектрическата енергия свърши тежката работа, предава Euronews.
Сега слънчевата енергия се издига в целенасочена надпревара за изграждане на изцяло чиста електрическа система. Глобалното слънчево производство е станало достатъчно голямо, за да захранва цяла Индия, констатира последният Global Electricity Review на Ember.
Емисиите от енергийния сектор също достигнаха най-високото си ниво през миналата година, но 14,6 милиарда тона CO2. Това се дължи главно на необходимостта от технология за охлаждане по време на горещи вълни, тъй като 2024 г. се превърна в най-горещата година в историята – което подчертава неотложността на енергийния преход.
ЕС е доста по-напред от средното за света, като е генерирал 71 процента от своята електроенергия от чисти източници през 2024 г., които включват ядрена.
Европа циментира глобално лидерство в чистата енергия“, казва д-р Беатрис Петрович, старши анализатор в Ember, пред Euronews Green. Освен това, „той показва на света как да има нарастващ дял от възобновяеми енергийни източници в микса“, с почти половината 47 процента от слънчева, вятърна и водна енергия миналата година.
„Слънчевата енергия не е история на една страна“
Производството на слънчева енергия в ЕС почти се удвои през трите години до 2024 г., за да представлява 11 процента от електроенергията, изпреварвайки въглищата за първи път. Седем държави-членки се нареждат сред първите 15 държави с най-висок дял на слънчево производство в световен мащаб. Накратко, казва Петрович,
ЕС е слънчева суперсила“.
Има национални постижения, които трябва да бъдат подчертани. В абсолютно изражение Германия е генерирала 71 TWh слънчева енергия миналата година, заемайки шесто място в световен мащаб, като всички страни са по-малки от производството на Китай с 834 TWh.
Унгария има най-високия дял на слънчевата енергия в своя микс от електроенергия – 25 процента. Това се дължи на щедра схема за стимулиране на слънчевата енергия за жилищни сгради, която увеличи капацитета, обяснява Петрович. Вече свърши, но панелите ще продължат да вършат работата си десетилетия.
Испания, междувременно, получава наградата за най-голямото увеличение на слънчевата енергия в Европа миналата година. Този скок от 10 TWh отново е засенчен от 250 TWh в Китай. Китай е отговорен за повече от половината от глобалната промяна на поколенията – удивителните 53 процента – през 2024 г.
Но поне в Европа „слънчевата енергия не е история на една държава“, подчертава Петрович. „Широко разпространеният растеж наистина казва нещо за това колко гъвкава е тази технология, колко мащабируема е тази технология“, казва тя. „Сега във всяка страна има нещо като слънчева история.“
Дори при по-малко оптимални метеорологични условия в сравнение с 2023 г., увеличаването на панелите – включително на покривите – доведе до генериране на повече електроенергия. Все още няма забавяне в растежа на слънчевия капацитет в ЕС, въпреки високия процент на навлизане.
Калифорния, план за ЕС?
Сега е време Европа да покаже на света как да изведе чистата енергия на следващото ниво, казва Петрович. Това означава още повече слънчева и вятърна комбинация и гъвкавостта да се възползвате максимално от тях. Това означава портфолио от решения, включително батерии за съхранение на енергия, интелигентна електрификация на транспорта, сградите и промишлеността, както и подобрена мрежа за прехвърляне на електроенергия в регионите.
Имаме най-голямата мрежа в света. Сега трябва да я направим по-интелигентна“, казва Петрович, отчасти чрез премахване на бариерите.
Решения, които възнаграждават хората за пренасочване на потреблението си към времена, когато възобновяемите източници са в изобилие, също биха могли да помогнат – например ценови стимули, които насърчават водачите да зареждат електромобилите си през деня, вместо през нощта.
Необходимата технология вече съществува, добавя Петрович, и едно място, което предоставя план, е Калифорния. Миналата година комбинацията от слънчева енергия и батерии в американския щат означаваше, че една пета от пиковото му търсене на електроенергия вечер беше задоволено от батерии, заредени около обяд.
Само преди три години този брой беше само два процента – каквато е ситуацията в момента за някои ключови пазари в Европа, навлизащи в големи батерийни технологии, като Ирландия.
Може би Калифорния предлага предварителен преглед на това, което ще видим в Европа след три години“, предполага тя.
Чистата енергия се справя с глобалните предизвикателства
Има много неясноти относно това какво крие бъдещето и как ще се развие енергийната история през 2025 г. Нововъзникващите технологии като AI, центрове за данни, електрически превозни средства и термопомпи вече допринасят за нарастването на глобалното търсене, се посочва в доклада.
Първите две са особено „неизвестни“, но Ember предвижда, че растежът на чистата енергия е достатъчно бърз, за да поддържа скоростта на нарастващо търсене на електроенергия. Горещите вълни бяха основният двигател на слабото увеличение на енергията от изкопаеми горива миналата година и вероятно ще се увеличат със задълбочаването на климатичната криза.
Всяка страна е в състояние да отговори на увеличеното търсене с чиста електроенергия“, казва Петрович. Няколко съставките правят това по-лесно, добавя тя, като ефективни уреди за охлаждане.
Европа научи „тежък урок“ за енергийната сигурност след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г. и оттогава засилва възобновяемите енергийни източници.
Сега ситуацията с Русия е по-напрегната, мисля, че тези опасения за сигурността са наистина по-съществени, отколкото бяха преди, и възобновяемите енергийни източници се разглеждат като тази отбранителна стратегия“, казва Петрович.
Страните от Централна и Източна Европа са тези, които трябва да се наблюдават по отношение на слънчевата енергия и батериите. Петрович също така казва, че очаква с нетърпение да види вятъра – който генерира 18 процента от електроенергията в ЕС – да се ускори тази година благодарение на по-бързото издаване на разрешения и, да се надяваме, по-благоприятните условия.
Източник: Economic.bg