16.5 C
София
сряда, 14 май 2025

Чуждестранните инвестиции в България бележат скромен ръст

Най-четени

Още от същото

Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в България започват годината с плах ръст. Много ранните данни на Българската народна банка (БНБ), публикувани в петък, показват, че през януари чуждите вложения растат с 50.8 млн. лв. на годишна база.

Според тях нетният поток на инвестициите е положителен в размер на 338 млн. евро през януари 2025 г., което е със 17.7% повече спрямо януари 2024 г. (тогава положителният поток е бил 287.3 млн. лв.).

Това е първото „отлепване“ от дъното за чуждестранните инвестиции в България, след като през цялата 2024 г. показателят бележеше спадове между 60 и 70%. Междувременно миналата година няколко големи чуждестранни инвеститора обявиха планове да се изтеглят от българския пазар поради нарастващите разходи за заплати и политическата нестабилност.

Взимане на пари от компаниите майки

Според данните дълговите инструменти – това са средствата, отпуснати от чуждестранните компании майки на дъщерните им дружества – се увеличават с 66.3 млн. евро. За сравнение, през януари 2024 г. са били 61.2 млн. евро. Положителният резултат означава, че дъщерните дружества разчитат на средства от централите си в чужбина, за да функционират в България.

Както коментира пред Economic.bg икономистът Димитър Чобанов преди време, това може да е добър знак, защото означава, че компаниите имат интерес да инвестират в България и да финансират дейността си тук.

Ако няма интерес към българската икономика, това означава, че ситуацията се влошава, но двете неща следва да се претеглят“, каза тогава Чобанов.

Същевременно реинвестираната печалба продължава да е основен двигател на инвестициите въпреки низходящата тенденция. През януари тази година този тип печалба възлиза на 255.8 млн. евро при 272.6 млн. евро година по-рано. За сравнение, през лятото на 2023 г. реинвестираната печалба бе близо 2 млрд. евро.

Чобанов обаче обясни, че това може да е „изкривяване“ на статистиката, защото може да става въпрос не само за останали средства за увеличаване на капацитета, но и за неразпределена печалба, която предстои да бъде изтеглена.

За пример той даде големите търговски вериги, които имат възможността да реализират допълнителни печалби при повишаващи се цени на продаваните от тях стоки. Това се случва с отварянето на нови техни магазини, с което увеличават пазарния си дял.

Колкото до дяловия капитал, или това са вноските на чуждестранни компании в капитала на български дружества, както и плащанията по имотни сделки, той възлиза на 15.9 млн. евро, което е повече с 62.5 млн. евро спрямо януари 2024 г..

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации