16.8 C
София
понеделник, 14 юли 2025

Д-р Пламен Русев: Прашинка съм в сравнение с гениалните български филантропи

Най-четени

Още от същото

След като в първа и във втора част от разговора ни с основателя на Webit д-р Пламен Русев, той разкри голяма част от първите си стъпки и философията си за успеха и късмета, сега продължаваме с въпросите за каузите, в които инвестира.

ЗА СМИСЪЛА И ФИЛАНТРОПИЯТА

В какви сфери са насочени проектите Ви в сферата на филантропията?
– Като предприемач и инвеститор за мен измеримостта е много важна. Ако не мога да измеря ефекта, то тогава смисълът много трудно се доказва. С Webit създадохме онова, което в моето разбиране за смисъл има стойност. За останалите си проекти в сферата на филантропията не чувствам, че има смисъл да ги споделям, защото вярвам в старата максима: „Направи добро и го хвърли в морето“ и не очаквай дори „Благодаря“.

Но ще ви кажа нещо друго, което вярвам, че е важно – в съвремието ни има популярни имена – примерно Илон Мъск. Нека да видим с какво той ще бъде запомнем. Дали с това, че докато беше в Белия дом, прекрати всякакви програми, в това число и такива за жени, болни от СПИН, както и проекти, спиращи възможностите за икономическо развитие чрез подпомагане на маргинални общности. Дали ще бъде запомнен с това, че е създал електрически автомобил, за който Никола Тесла е говорил преди стотина години?

Или ще бъде запомнен с това, че е изстрелял ракета – нещо, което и преди него е правено, само че по негово време е станало по-евтино; или ще бъде запомнен с това, че иска да отиде на Марс, защото междувременно унищожаваме планетата Земя? Кое точно е неговата истинска добавена стойност за бъдещето на човечеството?

Той е най-богатият човек на света или един от най-богатите, но за разлика от Бил Гейтс не използва парите си, за да решава проблеми по света като ебола, детски паралич.

Нека да вземем друг пример – тук, в България, преди хиляда и сто години е имало един друг държавник, който инвестира от личните си пари, защото е бил собственик на държавата, за да може да създаде нещо, което днес стотици милиони използват, за да изразят красотата на своя ум.

Говоря за цар Борис и за българския код – нашата азбука. Той инвестира в над 20 000 души, които „изважда“ от армията си и ги прави писари и монаси, за да развиват книжнината. Избива от собствените си стада няколко милиона овце, за да може върху кожите им да се пишат книги.

Развива изключителна образователна школа от учениците на Кирил и Методий, които създават настоящата азбука. И всичко това се случва тук, в България. Цар Борис е може би първият в Европа истински социален предприемач и Импакт инвеститор, който чрез действията си създава неизмеримо богатство – социален капитал. И именно това ни прави единствената държава в света (само отскоро и Южна Корея започна да чества своята азбука), която празнува такава иновация –
българският код!

В този смисъл цар Борис е гениален филантроп и ние от такива хора можем само да се учим. Защото едва ли след 1100 години много хора ще използват айфона на иначе изключителния негов създател или пък Windows на създателя на Microsoft, но е доказано, че 1100 години по-късно ние използваме българския код – нашата азбука.

Да не пропускаме и огромните филантропи – братята Евлоги и Христо Георгиеви, чиято филантропска акция от 6 млн. златни лева е по-голяма от тази, която Нобел прави за Нобеловите награди. И ако ме питате за моята филантропия, то аз съм прашинка спрямо това, което те са правили, но дори и прашинка – тя е с енергията и посоката да създава по-добро бъдеще.

Вие сте доктор на философските науки от Медицинския Университет „Проф. Д-р П. Стоянов“ с тема на дисертацията: „Дигитални решения за управление на здравни и социални предизвикателства“. Бихте ли споделили кои от тези решения са реализирани на практика в България?

– Научната ми дисертация е разработена по-скоро през призмата по какъв начин се развиват технологиите. Тя никога не е имала за цел да създава конкретен продукт, който да бъде реализиран в България. От друга страна с проектите, които съм развивал и в които сега инвестирам, съм се стремял истински да променям бъдещето на хората.

Правил съм го както с едни от най-големите инвеститори в света – като Световната банка, така и с едни от най-известните – като Марк Кюбан и Аштън Кътчър. Но винаги съм работил само с парите, които са били продукт на моя труд. Преди две години и половина направихме първата публичнолистната структура, която представлява инвестиционен клуб, влагащ парите си в едни от най-бързо развиващите се компании в света – наградени и популярни – такива, които от Time Magazine обявяват за компании на годината заради тяхното въздействие върху бъдещето на човечеството.

Така че Webit Investment Network или WIN, както е съкращението му на Българската фондова борс, започна отново от България с цел именно тук да създадем нещо смислено и голямо. В настоящия момент тази компания има шест дружества, в които сме инвестирали BeeHero, inHeart, CH4 Global, Elephant in a box, VUZ, iSchool.

inHeart е в сферата на здравеопазването и е насочена към най-големия убиец на човека – сърдечно-съдовите заболявания. Докато водим този разговор, от 100 души, които ще умрат по света, при 60, за съжаление, причината ще е сърце и сърдечно-съдовата система. Ето защо в порфолиото ни попада френската компания inHeart, която създаде първия в света дигитален двойник на сърцето. Тя успя да получи най-сложния в света лиценз – FDA 501 от САЩ, който й дава право да продава продуктите си на болници.

Благодарение на дигиталния двойник на сърцето, лекарските грешки се намаляват до 1 процент. Обичайно при сърдечно-съдовите заболявания те варират между 45% и 55% до 60 процента, но дигиталният двойник на сърцето дава възможност на всяка болница да тества всичките четири типа намеси – неинвазивни (по-конкретно биохимични – с лекарствени продукти); биофотонни –със светлина; биоелектрически; и инвазивни – т.е. с хирургическа намеса.

Въпросните четири намеси се тестват върху двойника и чак когато се види как то реагира, се преминава върху сърцето на конкретния пациент. И това намалява лекарската грешка до един процент.

CH4 Global е австралийска компания, която решава един от най-големите проблеми на бъдещето на човечеството, а именно на повишаването на температурите. През май 2025 г. тя събра общо над 50 млн. долара от последния си инвестиционен рунд. Нейната цел е да реши проблема с отделянето на парникови газове, като техният най-голям нетен производител е кравешкият протеин, отговорен за отделяния метан.

Има 1.5 млрд. крави, които са отговорни за 15 до 20 от общо 50 гигатона парникови газове на годишна база. Целевият пазар на компанията е над 250 милиарда долара на година.

Австралийската компания е създала хранителна добавка от водорасли, като само 15 грама дневно от нея преобразуват до 95% от метана, произвеждан от организма на кравата. Той се превръща в енергия, благодарение на която кравата дава между 10%-15% повече мляко и месо. Не на последно място и фермерите, които сега ползват хранителната добавка, не трябва да плащат толкова високи мита за телешкото, тъй като те са им били налагани заради въглеродните емисии.

iSchool създава цялостна образователна инфраструктура и програма за обучение на деца от 1 до 12 клас на изкуствен интелект и дигитални умения. С нея буквално от днес за утре цели държави получават готово решение за образованивто на децата в училищата на тема бъдеще. Тя сключва договори с правителства и предоставя на всички училища в държавата платформа за образование.
От момента, в който Webit Investment Network инвестирахме в нея, тя порасна седем пъти.

BeeHero спасява пчелите на планетата, като им осигурява безплатно здравеопазване. Тя вече управлява около 500 000 кошера при общо 100 млн. кошера по света. Бизнес моделът им позволява да пораснат до над 100 млрд. долара годишен оборот. Само за три години техният годишен оборот е пораснал от 0 до 75 млн. долара.

Много е важно да кажа, че всичко онова, което съм правил като дете и в младите си години, ме научи да управлявам риска, което, заедно с управлението на процеси, са двете ключови звена, които носят успех. Където и да инвестираме пари, при нас е първо анализът на риска, който се прави изключително задълбочено от едни от най-добрите експерти в света. За да имаме достъп до всички тези компании, които ви изброих, ние създадохме преди 15 години платформата Founders Games.

В нейните рамки ние всяка година по време на Световния икономически форум в Давос даваме награда в размер на до 6 милиона долара. За нея кандидатстват по 5000 компании, а за финала се избират десет. За да разберете каква е конкуренцията, ще ви кажа, че в Харвард влизат 5% от кандидатствалите, а при нас – 0.05 процента. Това прави нашите избори толкова успешни и заради това нашите компании се наричат световни лидери от медиите в САЩ и Европа.

За да ги направим още по-успешни, ние им помагаме освен с пари и с модели на управление – процеси и структура на взимане на решения, които допълнително да намалят риска, който ние вече веднъж сме минимализирали през целия описан вече процес на избор.

Правим го заради онова нещо, което наричам икономика на доверието – за да може хората да знаят как управляваме риска в компаниите, в които инвестираме.

Благодарение на това стана възможно ние да постигнем историческия успех на Българската фондова борса, имайки предвид, че за по-малко от 36 месеца, Webit Investment Network на пазара beam привлече над 18 млн. лева, което е три пъти повече от най-близкия следващ привлечен капитал, и е 8-9 пъти по-голям от средния привлечен капитал.

Заради това е много важно да учим децата си да поемат риск от много ранна възраст – да бъркат, да грешат, за да могат с малки щети да постигнат големи резултати. Защото аз направих първия си милион на 16-17 години и го загубих на 19 -20 години.

Това е онзи урок, който ме научи как се стига от 0 до 100 и от 100 до 0, а когато си научил този урок, после си много по-смирен и много по-подготвен да управляваш риска и да водиш бизнесите си само нагоре. Само тази предвидимост и управлението на риска могат да бъдат предпоставка за доверие както на инвеститорите, така и на компаниите, в които инвестираме. А доверието е най-ценният актив, който един човек и един инвеститор могат да имат.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации