12.8 C
София
неделя, 27 апр. 2025

Да държиш вълка далеч от кошарата

Най-четени

Още от същото

Ако те е страх от вълци, не гради кошара… Кристина Дъвкова обаче не просто е създала модерна овцеферма, ами я и нарекла „Вълк“. Ето как започва това: „В България имаме традиции в отглеждането на дребни преживни животни и в консумацията на овчи продукти. Обичам овчето мляко и това беше една от причините да се насоча към тази дейност. Не сме потомствени животновъди и когато със съпруга ми решихме да развием овцеферма, обиколихме доста държави, за да видим как там се отглеждат животните.

Посетихме модерни стопанства и преценихме, че автоматизацията доста би улеснила нашата работа“. Още преди да поставят основите, съпругът ѝ шеговито казал, че не си я представя като пастирка, а като вълк в овча кожа. Несъмнено вълците в прекия и преносния смисъл провокират стопаните да са по-внимателни и грижовни, да действат обмислено, с търпение и разбиране да минават през всички предизвикателства.

Подтик

Животновъдството не е за всеки. Кристина прави този предприемачески избор, след като се раждат двете им деца. Тя държи на чистата храна и за да е сигурна в онова, което слага на трапезата, избира да произвеждат сами. Правят малка оранжерия, в която отглеждат зеленчуци, грижат се и за десетина кокошки. Забелязват, че всички техни приятели се радват на тази храна. Децата се оказват „провокаторът“ на всичко, което семейството прави. Водещо е да създават продукти, които без колебание да сложат и на своята маса. Трябва да отбележим, че важна фигура тук е съпругът Димитър, който дава всякаква подкрепа, в това число и финансов гръб.

Началото

Стопанството е в с. Ляхово, Пазарджишко. То е на 7-8 км от града. През 2017 г. получават финансиране по проект за модернизация в животновъдството, като фермата е за 1960 животни – дойни плюс подрастващи. През 2016 г. внасят 160 овце порода Асаф, за да се учат и да правят по-малки грешки. През 2019 г. отварят новата сграда, която може да поеме 960 млечни, 400 подрастващи и 400 агнета. Сега капацитетът е запълнен изцяло. Много работа и цялостна отдаденост – това е формулата на Кристина. Най-омразният предмет по време на следването за нея е била статистиката, приемана като суха и неразбираема. Но в работата във фермата се убедила, че ако няма статистика и анализ, нищо не се получава. И сама си направила процедури за всеки вид дейност. Това позволява да знае, че хората имат нужната заетост, че храната се оползотворява. Така всичко се прецизира, разходите се оптимизират и приходите може да нараснат.

Фермата от птичи поглед – едва десетина души са ангажирани в стопанството – Снимка Петко Гюлчев

Организация

Във фермата са ангажирани основно 8 души, а също ветеринарен лекар и Кристина, която е земеделски производител, основател и движеща сила на това начинание. Завършила е мениджмънт и маркетинг в туризма, а сега продължава в СУ с 3 семестъра магистратура по иновации и дигитална трансформация в агробизнеса. Това обучение ѝ осигурява много нужно знание от добри преподаватели, тук се среща и с колеги, които като нея са предприемачи. Всички те искат да се развиват и желанието им е да са по-подготвени за предизвикателствата в земеделието и животновъдството в близките години. Преподаватели са хора от бизнеса и те представят казуси от реалната практика: „Ние, фермерите, сме се фокусирали върху оцеляването си, а истината е, че за да те има на пазара, трябва постоянно да се развиваш“. Кристина Дъвкова заедно с други нейни колеги се кооперират и намерението им е да произвеждат набор от продукти. Ще направят виртуален магазин и срещу малко инвестиции ще въведат общ модел на работа, чрез който да стигат до клиентите си. Знанията по дигитална трансформация ще им помогнат да организират бизнеса си по по-правилен начин.

Отдаденост

Но защо и как една жена се захваща с животновъдна ферма, това е въпрос, който всеки си задава. „Не знаехме в какво се впускаме и това ни даде увереност, че ще се справим. Ако предполагахме, щяхме да си сложим спирачки. С правилен екип и професионалисти, които да те консултират, не е проблем, че нямаш предварителни познания, тъй като човек се учи. Това е високорискова дейност, но автоматизацията и добрия екип от хора ще работят, въпреки че в началото не си имал всички знания. Когато си отдаден на 100%, няма начин да не стане и да не успееш. Бизнесът е труден, но има удовлетворение, което идва от работата с животни и от създаването на качествени продукти“, разказва Кристина Дъвкова.

Финансиране и постъпления

Фермата е изградена с проектно финансиране, собствени средства и кредити, които все още не са изплатени. Политиката на Кристина Дъвкова е да осигурява мляко от септември до май, когато повечето други стопанства почти не произвеждат. Плановете са  да се намери баланс между продукцията за мандрите и продажбите на дребно. Проблем при модерните ферми е, че са направени с много инвестиции и амортизациите са много големи. Най-трудното нещо обаче е намирането на квалифицирана работна ръка, подготвена за такава съвременна ферма. Сега цялото количество мляко се предава на мандра. Другият доход е от продажбата на агнета и месо. Преди четири години във фермата е изграден кланичен пункт. Взети са всички мерки до трапезата на хората да стига качествено месо.

Трудности и ползи

Добрите намерения и ентусиазмът се охлаждат постоянно от реалността, която предлага трудности от всякакъв характер. Проблем е, че родителите и децата днес не виждат перспективи в дуалното обучение, което обаче е бърз трамплин към намирането на работа. Но Кристина Дъвкова не се предава, а търси нови възможности и за намирането на хора, и за достъпа до пазари. Убедена е, че има ниша за такива продукти, но в нейния район няма друга животновъдна ферма. Във всеки друг бизнес, ако вкараш толкова средства и такава емоция, възвръщаемостта би била далеч по-добра. В овцевъдството се работи трудно, но пък е дейност, от която ще има все повече нужда.

Новата сграда може да поеме 960 млечни овце, 400 подрастващи и 400 агнета – Снимка Петко Гюлчев

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации