27.2 C
София
петък, 18 юли 2025

Данъкът на Фон дер Лайен върху индустрията изглежда мъртвороден

Най-четени

Още от същото

Планът на Европейската комисия да въведе данък върху средно големите предприятия в ЕС изглежда малко вероятно някога да види бял свят. Правителствата от целия континент и Европейският парламент – всички,  които трябва да одобрят плана – вече се редят на опашка, за да го критикуват, пише POLITICO.

Данъкът – който председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен обяви в сряда като част от следващия дългосрочен бюджет на ЕС – ще генерира 6.8 милиарда евро годишно. Идеята е това да бъде нов източник на приходи за финансиране на програми на ЕС и изплащане на дълговете от ерата на Covid.

Но още преди да е изсъхнало мастилото, с което е разписано предложението, Германия и Нидерландия сякаш нанесоха фатален удар върху него.

Няма как Европейската комисия да облага компаниите с данъци, тъй като Европейският съюз няма правно основание за това“, каза германският канцлер Фридрих Мерц по време на съвместна пресконференция с британския премиер Киър Стармър в Лондон. „Няма да го направим.“

Допълнителната интрига е, че Мерц и Фон дер Лайен произхождат от една и съща германска Християндемократическа партия.

Говорител на холандското правителство заяви пред POLITICO, че „за Холандия това не подлежи на обсъждане“, настоявайки за необходимостта ЕС да свие бюджета си, а не да го увеличава.

Не само северните страни от ЕС – тези, които традиционно са против по-големите разходи на ЕС – възразяват. Дипломат от не толкова фискално пестелива южна държава каза пред POLITICO, че ще бъде „трудно“ планът да оцелее.

Членовете на Европейския парламент, които ще трябва да одобрят плана заедно със страните членки, също не са впечатлени.

Законодателят от Европейската народна партия и заместник-председател на бюджетната комисия Моника Холмайер заяви, че данъкът „е в рязък контраст с усилията ни за засилване на конкурентоспособността на европейските компании – особено на фирмите със средна капитализация“.

Това са именно бизнесите, които активно подкрепяме чрез значителен Фонд за конкурентоспособност, насочен към стимулиране на иновациите, повишаване на производителността и укрепване на ЕС като привлекателен глобален инвестиционен център“, каза тя.

Нейното мнение е особено важно, тъй като дясноцентристката ЕНП е най-голямата в Парламента и най-влиятелната политическа група в Брюксел. ЕНП доминира в Колегиума на комисарите, а самата фон дер Лайен е неин член.

Как работи данъкът на Фон дер Лайен

Предложеният данък ще се прилага за компании с приходи над 100 милиона евро – и ще се плаща, спорно, независимо дали фирмата реализира печалба или не.

Избраната сума за оборота не е толкова голяма, колкото може да изглежда – приходите на големите банки могат да стигнат 500 пъти повече за една година, напомня POLITICO.

Данъкът се предлага като фиксирана такса, а не като процент от печалбата. Фирмите с нетен оборот между 100 и 250 милиона евро ще плащат фиксирана сума от 100 000 евро, като тази сума ще се увеличи до максимум 750 000 евро за компании с приходи над 750 милиона евро, според законодателния текст, публикуван от Комисията.

Това означава, че бизнес, който има приходи 750 милиона евро годишно, ще плаща същата сума, както този, който получава 75 милиарда евро. Очаква се данъкът да генерира 6.8 милиарда евро годишно, което го прави важен фактор за близо 60-те милиарда евро преки данъчни приходи, които ЕС се надява да получава годишно от 2028 г.

Алесандро Чириани, бивш министър в италианското правителство на Джорджия Мелони и сега законодател в ЕС от нейната партия, заяви, че предложението е „в противоречие с волята на мнозинството от Парламента“.

Това е очевиден парадокс – да се говори за подкрепа на нашия производствен сектор и след това да се косят с фискалното острие“, каза той.

Компаниите също го мразят.

Маркус Й. Байрер, генерален директор на бизнес лобито на ЕС BusinessEurope, нарече предложението „напълно контрапродуктивно“, докато Стефан Пан, вицепрезидент на италианската Confindustria, заяви, че числото за минималния оборот „рискува да възпрепятства растежа на иновативните компании“.

Таня Гьонер, генерален директор на Федерацията на германската индустрия, призова Берлин да заеме твърда позиция срещу предложението, твърдейки, че то е „в противоречие със стратегическите цели на ЕС“.

„Много лоша“ идея

Идеята за облагане на оборота вместо печалбите е „много лоша“, каза Жолт Дарвас, старши сътрудник в мозъчния тръст Bruegel. Един от проблемите е, че той засяга сектори с много различни маржове на печалба.

Друг проблем е, че данъкът е регресивен, поставяйки фирми с различни финансови условия в една кошница.

Не е правилно, просто не е справедливо“, каза Дарвас. „Това е вероятно най-лошият вариант.“

Мнозина също възразиха срещу факта, че изглежда диаметрално противоположен на целта за индустриална конкурентоспособност. Фон дер Лайен направи „конкурентоспособността“ водеща марка на втория си мандат, а данъкът върху корпорациите е политически твърда реклама. Особено в Берлин.

Германия преминава през период на икономическа стагнация след двугодишна рецесия. Икономическият спад принуждава правителството да преосмисли изцяло фискалната си позиция насред търговска война със САЩ, което излага на още по-голям риск експортно ориентирания му икономически модел.

Длъжностни лица от Министерството на икономиката вече предупредиха, че оценката им за приходите в бюджета на ЕС ще зависи от това как се третира конкурентоспособността на европейската икономика.

Това не означава, че няма основание за данъка. Компании както от Европа, така и от трети страни се възползват от търговията в рамките на Блока и както се изрази френският законодател Фабиен Келер от либералната група Renew, „това е пряко свързано с общественото благо на ЕС: единния пазар. Без ЕС няма безпроблемна търговия на най-големия единен пазар в света.“

Но с такава остра опозиция от страна на държавите членки и законодателите, предложеният от Фон дер Лайен данък има малка надежда да оцелее в сегашния си вид.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации