За съжаление застрахователните полици у нас не покриват щети върху проблеми с овощните градини, възникнали преди 19-ти април, казва Живка Гроздева от Асоциацията на овощарите в България. Според нея няма друга европейска държава с такъв регламент: „Там се ръководят от фазите на развитие на растенията при различните култури, а не от календарна дата – произволно избрана“.
Между 600 и 800 лв. на декар са загубите на земеделските производители заради измръзналите овощни насаждения в Югоизточна България. За първи път от 25 години овощните градини в региона осъмнаха със сняг в най-чувствителния за тях период на пълен цъфтеж. Няма спасение за овощните насаждения при температури от минус 5 градуса, които за четвърти ден се отчитат през нощта, допълва Гроздева.
С покриването на щетите е готова да се натовари държавата. Обезщетения в размер на 80% от направените разходи обещаха от земеделското министерство.
За миналата година Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие” имаше решение земеделските стопани да получат до 3 млн. лв. по схемата “Помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция в сектор „Растениевъдство““.
Целта беше насърчаване на микро, малки и средни предприятия, земеделски стопани, производители на зърнени, маслодайни, етерично-маслени и медицински култури, плодове, зеленчуци и тютюн, за доброволно застраховане на селскостопанската продукция срещу неблагоприятни климатични събития.
Подпомагането става чрез заплащане от страна на държавата към застрахователните компании на част от застрахователните премии по сключени полици. Не се покриват извършени разходи за застрахователни премии преди подаване на заявление и издаване на удостоверение от ДФЗ. Дължимият данък, съгласно Закона за данък върху застрахователните премии, също се заплаща изцяло от земеделския стопанин.
Цялото това „старание” на чиновниците обаче няма голямо значение за хората, които отглеждат ранни кайсии, нектарини и праскови, защото застрахователи отказват да изплащат щети за застрахователни събития, настъпили преди 19 април. „А точно дотогава е критичният период. Тогава падането на температурите под минус 5 градуса е фатално за плододаването… И всяка година пораженията преди този срок са си за сметка на овощаря“, казват производители.
Тоест застраховки за критичния период няма, но държавата предлага пари на тези, които се застраховат.
Източник: Banker.bg