Държавата обмисля стипендии за бъдещи български математици и експерти в природните науки. Това стана ясно по време на посещение на просветния министър Красимир Вълчев в Лесотехническия университет в София.
На нея той заяви, че държавата ще насърчава обучението в специалности със „стратегическо значение за икономиката“ на страната и с необходимост на пазара на труда.
Обмисляме въвеждането на стипендия за бъдещи студенти, които кандидатстват с математика или природни науки във висшите ни училища“, сподели Вълчев, цитиран от Нова телевизия.
Проучване на Economic.bg показа, че подобни стипендии за студенти, изучаващи природни науки и математика, включително за чуждестранни такива, се предлагат в няколко европейски страни, в т.ч. Германия, Австрия, Франция, Нидерландия, Швейцария и други.
Защо това е важно
Както Economic.bg писа преди време, в България има голямо разминаване между кадрите, които излизат от висшите учебни заведения и изобщо от образователната ни система, и реалното търсене на пазара на труда.
Според данни на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) се получава една „ненормална“ ситуация, в която хората с по-висок успех от дипломата взимат по-ниски заплати, докато тези с по-ниски резултати получават по-висок доход. В същото време държавният план прием както в средното, така и във висшето образование е твърде голям, а от него не излизат достатъчно кадри и като брой, и като квалификация.
Положението в професионалното образование не е по-различно – според данни на Института за пазарна икономика (ИПИ) 15 от 20-те професии, които най-много се търсят на пазара на труда, „професионалното образование подготвя малко (под 1% от приема) или никакви кадри“. Това означава, че за 75% от случаите професионалното образование не подготвя подходящи кадри.
В следващите години именно кадрите с добри умения и познания в математиката, критическото мислене, логиката и природните науки ще се окажат безценни, особено за технологичния сектор в България, който вече се оглежда за експерти със специализирани знания и опит.
Източник: Economic.bg