Министрите на регионалното развитие Иван Иванов и на околната среда и водите Манол Генов представиха в парламента дългосрочни мерки, с хоризонт до 2028 г., за решаване на проблема с безводието в страната. Те говориха за причините за безводието, но не и за конкретни краткосрочни мерки, които биха редуцирали ефектите за населените места, които са на воден режим.
Финансирането за различни дейности – като рехабилитация и реконструкция на ВиК мрежата – също остана под въпрос, въпреки че отдавна е ясно, че за да се ремонтират остарелите тръби в България, са нужни над 30 млрд. лв.
Регионалният министър Иванов коментира, че ако има проекти с готова документация, чието изпълнение може да започне, най-вероятно ще се предвидят средства при актуализацията на бюджета, но „ако има такава“.
Работната група пък, която бе създадена през лятото на миналата година, е обходила 17 населени места с водни проблеми. Проведени са срещи между „ВиК холдинг“ и местните оператори и асоциации. В продължение на 8 месеца събраната информация се систематизира и анализира в МРРБ, за да може да се излезе с конкретни мерки.
Прочетете още
Някои от въпросите на депутатите все пак успяха да мотивират министрите да разкажат и за някои спешни мерки, които са предприети. На въпрос от Виолета Комитова (МЕЧ) дали има конкретни предприети действия за незаконните присъединявания, регионалният министър Иванов ѝ отговори, че „ВиК дружествата имат основен приоритет да установяват такива присъединявания и да ги прекъсват.“
Няма да толерирам нито миг подобни включвания, които ощетяват всички български граждани. Днес на територията на Монтана се провежда такава акция и често се налага с полиция да се прекъсват такива включвания“, заяви Иванов.
Той апелира „всички граждани, които имат информация за такива включвания, да сигнализират министерството, „ВиК Холдинг“, както и операторите.“
По време на изслушването Иванов отправи апел и към Министерството на земеделието и Българската агенция по безопасност на храните да бъдат стриктни при използването на растителнозащитни препарати, тъй като има пресъхнали водоизточници в резултат на замърсяване и намален дебит.
Отново на въпрос от депутат дали се извършва почистване на шахти, сондажи и кладенци, Иванов отговори положително. По думите му, след проведени обществени поръчки, избрани изпълнители.
Иванов заяви, че спешните мерки, които депутатите искат да чуят от министерствата, всъщност са „ангажимент на ВиК операторите и техните инвестиционни програми.“ Министерството пък следи изкъсо изпълнението на тези програми особено в населени места на режим на водата.
Министърът на околната среда и водите Манол Генов отбеляза, че ведомството отговаря за 52 комплексни и значими язовира в България. Коментира, че един от главните проблеми за ситуацията е това, че голямо количества вода се губи по системата заради лошото състояние на мрежата. Той заяви, че вече е променен графика за водовземане от язовири за производство на електроенергия.
Министрите говориха за облекчени процедури за изграждане на язовири, но не коментираха кога и дали ще инициират такива законови промени. Иванов подчерта, че изграждането на нов язовир отнема време, но е по-добре да се започне сега, отколкото да се отлага с години. Апелира за подкрепа от Народното събрание при планиране на средства в следващите бюджети за изграждане на такава жизненоважна инфраструктура.
Регионалният министър представи проекти, залегнали в бюджетната прогноза 2025 – 2028 г. Някои от тях са:
- Изграждането на пречиствателна станция за питейни води в град Сливен. Предстоят процедури за избор на изпълнител на комплексната оценка на проекта. Подписването на договор за строително-монтажни работи е планирано за юли 2025 г., а самото строителство ще се реализира в периода 2025 – 2027 г.
- Реконструкция на хидро възел „Христо Смирненски“: през 2025 г. предстои избор на изпълнител за обследване и съставяне на технически паспорт за съоръженията. През 2026 г. ще се проведе обществена поръчка за проектиране, а през 2027 г. – за строителен надзор и изпълнение на строително-монтажни работи.
- Предпроектни проучвания и подробен устройствен план се извършват за реконструкция на водоснабдителната система „Черни Осъм“, включително реконструкция на магистрални водопроводи в областите Ловеч и Плевен, пречиствателна станция. По думите на Иванов има стар проект от 2015 г., но са необходими нови проучвания на водосборните басейни.
- За Севлиево, Габрово и Дряново се обсъжда изграждане на язовир „Бяла“, но е необходимо да се извършат анализи, проучвания, изследвания и изготвяне на техническа документация.
- Язовирната стена в Кюстендил и съоръженията към нея ще бъдат обект на дейности през 2025 и 2026 г.
- Язовир „Луда Яна“ и пречиствателната станция – там вече завиряването е започнало и през 2025 г. съоръжението трябва да бъде въведено в експлоатация, което ще гарантира водоснабдяване за Панагюрище и региона.
- Има проектна готовност за изграждане на пречиствателна станция за питейни води към язовир „Ахелой“. Анализира се възможността за финансиране от ВиК Бургас, но към момента такова не е осигурено.
Ремонтът на резервния язовир „Порой“ се изпълнява в срок и до края на годината трябва да приключи реконструкцията на водонапорната кула. След това ще започне завиряването на водоема. Инфраструктурата към него, включително пречиствателната станция и довеждащия водопровод, не са изградени. Предприети са действия по проектиране от страна на ВиК Бургас.
Модернизацията на пречиствателната станция към язовир „Ясна поляна“ се извършва по график. Очаква се съоръжението да заработи на пълен капацитет съвсем скоро и ще осигурява вода за Сопот, Царево, Приморско, Средец и други населени места.
Поради ниските нива на язовир „Камчия“ ВиК-Варна разработва идеен проект за резервно водоснабдяване от групата „Девненски извори“. Проектът включва основен ремонт на помпена станция „Одесос 2“, изграждане на водопровод Девня – Варна и модернизация на същата станция. Общата прогнозна стойност е 48 млн. лв., като се търси начин за финансиране, коментира още регионалният министър.
Реализират се проекти по оперативна програма „Околна среда“, като ВиК дружествата са директни бенефициенти, отчете още Иванов. Водни цикли са изпълнени или в процес на изпълнение в областите Бургас, Пловдив, Перник, Варна, Сливен и Видин.
Източник: Economic.bg