
Сред обявените от държавата 4400 имота за продан заради отпаднала необходимост има такива, които правителството изглежда готви за така наречените “наши хора”, защото няма никаква логика в приватизирането им.
Това заяви съпредседателят на “Да, България” Ивайло Мирчев на специална пресконференция с участието на районни кметове и общински съветници от “Демократична България” (ДБ).
“Списъкът с 4400 държавни имоти, обявени за продажба поради отпаднала необходимост, е пореден пример за липса на анализ и прозрачност от страна на настоящето правителство. Ние сме дясна формация и приветстваме смислените случаи на раздържавяване, но сред тези имоти в цялата страна има такива, чиято продажба е лишена от всякаква логика. Списъкът включва зелени площи, културно-исторически обекти, рибарски селища и терени, които са предназначени за училища и детски градини. Изглежда някой иска да ги продаде на частни инвеститори”, заяви Мирчев.
На база на дигитална карта, създадена от Боян Юруков – член на Националния съвет на “Да, България”, партията е изготвила анализ на всички 4400 имоти и ще проведе сходни пресконференции из различни градове на страната.
“Изпратили сме въпроси до министъра на регионалното развитие, за да видим по какви критерии са селектирани тези имоти, както и да изясним докъде е стигнала проверката, която ведомството обеща да направи”, допълни Мирчев.
Народният представител от “Демократична България” Любен Иванов разкритикува правителството на Росен Желязков за липса на публичност, отчетност и стратегия за управлението на държавата и нейното имущество.
“Кабинетът действа все едно е ликвидационна комисия на ТКЗС. Държавата обаче не е ТКЗС и имуществото ѝ не може да бъде разпродавано без каквото и да е съобразяване с обществения интерес”, категоричен бе Иванов.
Авторът на дигиталната карта Боян Юруков допълни, че Министерски съвет е направил редица противоречиви изказвания. Управляващите първо са заявили, че са готови с анализа на 4400-те имота, а впоследствие са уточнили, че списъкът бил предварителен.
“Вече виждаме имоти, които се продават. Още преди да предоставят наличните данни, управляващите са публикували търгове. За последните три месеца има 30 решения на Министерски съвет, както и няколко разпореждания – или за обръщане на публична към частна собственост, или за безвъзмездно предоставяне на определени общини, или решения за продажба. Освен бум на обявените търгове, има сериозно повишаване на обявите за отдаване под наем на тези имоти”, уточни Юруков.
Блогърът отново посочи, че липсата на достъп до информация и възможност за сигнализиране при нередности е сериозен проблем в диалога между гражданите и институциите.
Източник: Banker.bg