20.8 C
София
вторник, 15 юли 2025

„Демократична България“ настоява за осигуряване на равен достъп до качествено образование

Най-четени

Още от същото

По време на кръгла маса в Народното събрание депутатите от „Демократична България“ представиха своя законопроект за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование.

Според народния представител Елисавета Белобрадова е необходима реформа, която да гарантира равен достъп до качествено образование в цялата страна.

Реформата в образованието трябва да бъде много по-мащабна, защото образованието има нужда от това – учителите и всички хора, които работят в системата на образованието, родителите и учениците„, обясни тя и добави, че парламентарната група не цели да се състезава „чий законопроект е по-добър“, а иска да представи визията си за теми, пропуснати в проекта на Министерския съвет.

Георги Няголов от „Демократична България“ представи основните акценти в законопроекта. В него се предлага дефиниция на понятието „качествено образование“, като се подчертава необходимостта от баланс между академичните постижения и благополучието на учениците, чрез развиване на компетентности, които им помагат не само да си намерят работа, но и „да живеят и да функционират пълноценно“.

Сред другите предложения на „Демократична България“ е въвеждане на понятието „образователна интеграция“ и дефиниране на термините „образователна сегрегация“ и „образователна десегрегация“. Според обединението държавата, общините и институциите трябва да провеждат координирана политика за превенция на сегрегацията, с цел да се гарантира, че всички ученици развиват максимално своите компетентности.

На кръглата маса присъстваха и представители на Министерството на образованието и науката (МОН), учители и експерти.

Заместник-министърът на образованието Емилия Лазарова изрази надежда за конструктивен диалог по предложените промени. Тя отбеляза, че една от темите в законопроекта на „Демократична България“ съвпада с предложенията на министерството.

Въпреки това, МОН изрази резерви към част от текстовете в проекта. Критики бяха отправени към включването на „допълващи услуги“ в системата на предучилищното и училищното образование, както и към предложението за въвеждане на индикатори за проследяване на достъпа до качествено образование.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации