Президентът Румен Радев поиска от САЩ оптимизиране на програмата за обучение на българските военни пилоти за новите изтребители F-16. Той се срещна със зам.- помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по отбраната на САЩ Дейвид Бейкър, който е на посещение у нас по повод доставката на първия изтребител F-16 Block 70 за българските военновъздушни сили.
“За да има успех в експлоатацията на новите самолети F-16 България трябва да разполага с достатъчно добре подготвени за тях военни пилоти“, заяви Радев.
Според държавния глава, ако част от обучителния процес се извършва в България и в други страни от региона, това би дало възможност за подготовката на по-голям брой пилоти и би допринесло за регионалното сътрудничество в областта на отбраната.
Отношенията между България и Турция са гаранция за опазването на националните ни, но и на външните европейски граници по начин, който е за пример в европейския контекст. Това заяви премиерът Росен Желязков на срещата си с турския президент Реджеп Тайип Ердоган в Анталия, където се провежда четвъртото издание на Анталийския дипломатически форум. Информация за срещата беше оповестена от пресцентъра на Министерския съвет. По думите на българския премиер приятелските и партньорски двустранни отношения се изграждат устойчиво с десетилетия.
Той определи сътрудничеството ни с Турция като отлично и ключово в борбата с нелегалната миграция и опазването на общата ни граница, която е също външните за Европейския съюз. Желязков също така е уверен, че това сътрудничеството ще продължи и занапред.

Десетки протестиращи се събраха на поредна демонстрация на Гражданско сдружение „Правосъдие за всеки“ – „Вън Пеевски от властта! За правова европейска държава“. Организаторите посочват, че протестът е и в защита на конституционно установения ред на разделение на властите, върховенство на правото и съблюдаване на правата и свободите на гражданите.
„Ще кажем твърдо „не“ на повсеместната корупция, която напълно е превзела държавата, и на стремежите на един политик олигарх, уж от опозицията, да превземе всички власти и да установи еднолично управление от фашистки тип. Ще застанем твърдо и срещу новия сценарий за избора на Борислав Сарафов за главен прокурор“, заяви адвокат Велислав Величков от „Правосъдие за всеки“.

Поредица от нашумели скандали, разиграващи се в Европейския парламент – от „Катаргейт“, през „Хуавейгейт“ до неотдавнашната присъда на Марин Льо Пен за злоупотреба със средства на ЕС – поставиха корупцията в Европейския съюз и неговите институции в центъра на общественото внимание, пише Европейският нюзрум.
През 2022 г. 20 души бяха обвинени по делото „Катаргейт“. Евродепутати бяха разследвани, че са получили огромни подкупи за лобиране в полза на интересите на Катар и Мароко – нещо, което и двете страни отричат. Делото е обременено от правни предизвикателства и все още няма насрочено съдебно заседание.

Смартфоните и компютрите се освобождават от реципрочните тарифи, наложени от Доналд Тръмп. Това става ясно от новите насоки на митническата и гранична служба на САЩ, цитирани от телевизия CNBC. В новото разпореждане се обяснява, че тези стоки ще бъдат изключени дори и от 10-процентовата глобална тарифа на Тръмп за повечето страни.
Насоките са издадени, след като по-рано този месец Тръмп наложи мита от 125 процента за стоки, внасяни от Китай. Това решение постави под натиск технологичните компании като „Епъл“ (Apple), които произвеждат по-голямата част от продуктите си в Китай.
Източник: Banker.bg