
Депутатите намалиха студентските такси за платено обучение в държавните университети. Това стана с приетите промени в Закона за висшето образование, с които депутатите записаха, че таксите в платена форма не могат да бъдат по-ниски от 60% от средствата за издръжка на обучението. Този процент бе записан в становището, изпратено от Софийския университет и бе подкрепено и от Съвета на ректорите. При настоящото тяхно рязко повишаване, заради което и имаше протести на студенти и се наложи спешната законодателна промяна, те бяха увеличени по начин, при който студентът в платена форма на обучение да трябва да заплаща 100% издръжката.
Мнозинството обаче не прие предложението на Николай Денков – бивш образователен министър, а сега – депутат от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“, който настояваше с промените да се гарантира предсказуемост – а именно да се запише, че за целия срок на обучение на студента за съответната образователно-квалификационна степен размерът на таксата да не може да се увеличава с повече от 20% спрямо определения й размер през първата година на обучението.
Така депутатите не се съобразиха и с довода на Асен Василев от ПП-ДБ, който настоя да има гаранции, че таксите на студентите няма да се покачват по-рязко от заплатите на техните родители.
Прие се единствено текстът, предложен от вносителя на законопроекта – Андрей Чорбанов от ИТН и група народни представители – според който студентите, приети за обучение срещу заплащане до учебната 2024 – 2025 г. ще заплащат такси за срока на обучението в размер, който няма да може да бъде по-висок от 20% от определения за учебната 2024 – 2025 година.
Източник: Banker.bg