17.8 C
София
вторник, 29 апр. 2025

Депутатите отново отложиха либерализацията на пазара на ток за бита

Най-четени

Още от същото

Либерализацията на пазара на ток за домакинствата, която беше задължително условие от Брюксел за получаване на второто плащане по Плана за възстановяване, се отдалечава все повече. Във вторник депутатите в Комисията по енергетика към парламента гласуваха ново отлагане – засега обаче не се знае докога.

Отлагането се случи с два законопроекта, внесени от коалиционните партньори БСП и ИТН. Социалистите искат отлагането да бъде с две години – до началото на 2028 г. Партията на Слави Трифонов пък предложи отлагането да е до 2023 г.

Другата проруска партия – „Възраждане“ – се опита да ги „надцака“, като предложи 10-годишна отсрочка. Но мнозинството отхвърли предложението.

Припомняме, че точно преди година, отново предизборно, депутатите отложиха либерализацията на пазара на ток на едро – до 1 юли 2026 г. Засега тази дата остава валидна, като най-засегнати ще са електроразпределителните дружества.

На заседанието на Комисията във вторник присъства и енергийният министър Жечо Станков, който обясни, че в предоговарянето на Плана за възстановяване страната ни се е разбрала с Европейската комисия да няма срок, в който трябва да се либерализира пазарът за бита и депутатите да определят подходящия такъв.

Може би най-важната част от предоговарянето на ПВУ е това, че спасяваме битовите потребители и те няма да бъдат изложени на високите цени на свободния пазар“, каза той.

Въпреки че законопроектите отлагат пълната либерализация за домакинствата, моделът за частично освобождаване на пазара или само за ЕРП-тата вероятно остава, но все още не напълно ясно какъв ще бъде и как ще се променят текстовете между четенията. Ясно е обаче, че това ще се случи от 1 юли 2025 г.

Към момента в Комисия минаха само новите срокове, но големите промени предстоят между 1-во и 2-ро четене, когато вече ще са приключени преговорите с Европейската комисия по реформата и след това те трябва да бъдат предложени в Закона за енергетиката. 

От думите на Станков стана ясно, че Министерският съвет ще поеме функциите на Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и ще взима решенията за регулираната цена на тока от 1 юли до 30 юни на база на данни, които регулаторът им подава.

За либерализацията на пазара на едро трябва да се съобразим с дългосрочните договори, които действат там, както действащият с AES, така и с други инсталации, с които са поемани ангажименти“, обясни Станков.

На въпрос на депутата от ПП-ДБ Радослав Рибарски какъв точно ще е механизмът, който да очакват крайните снабдители след либерализацията на на едро, къде ще купуват енергията и ще продават на бита, как ще се гарантира цената на енергията, Станков отговори, че към момента се водят срещи с Европейската комисия и днес или утре ще са ключовите разговори.

Ако от днес за утре Законът за енергетиката бъде задействан, ще се получи вакуум от близо 750 млн. лв., който трябва да бъде поет от някой, обясни Станков.

И допълни, че Министерството на енергетиката е намерило „хапчето“, за да излекува този модел и до края на седмицата ще има одобрен нов механизъм.

По думите му той трябва да гарантира финансова стабилност и тези средства да бъдат покрити по начин, който да не окаже влияние на нито един от участниците.

Затова и големите промени в Закона за енергетиката и моделът за частичната либерализация ще бъдат обсъдени и приети между първо и второ четене, като енергийният министър очаква това да се финализира до средата на месец май.

Относно финансовата стабилност на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС), Станков каза, че е намерен вариант събираемостта на средствата да отговаря на разходите, които са предвидими, след като ЕРП-тата излязат на свободния пазар.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации