До края на следващата година на територията на страната ще има инсталирани повече от 10 хил. MWh системи за съхранение на енергия. Това ще даде възможност тя да се пренася от часовете с минусови цени и бизнесът да се възползва от тях. Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков по време на конференцията RE-Source Southeast 2025, организирана от Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ).
Станков обясни, че прогнозираният батериен капацитет е както от частни инвестиции, така и тези по Плана за възстановяване и устойчивост, които се очаква да бъдат въведени в експлоатация до средата на следващата година.
На въпрос от Economic.bg дали се подписват вече договори по линия на процедурата „Национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници“ (RESTORE), министърът обясни, че вече е публикуван списъкът с компании и предстои подписването на договори, като преди това има изискване към фирмите да представят декларация.
С всички инвестиции и възстановяването на ПАВЕЦ „Чаира“ амбицията на министерството е да създаде на територията на страната най-голямата батерия.
Към момента на покривите на българските предприятия и домакинства има инсталирани над 600 MW панели, каза още Станков.
Относно предоговарянето на заложеното в Плана за възстановяване изискване за 40% намаляване на емисиите от въглищните централи, той коментира, че то е по две направления. На първо място, тези 40% няма да важат в рамките на една година, а ще се пресмятат средноаритметично за три години.
Защото, знаете, ако годината е изключително студена, както беше 2022 г. или има изключително голяма консумация, тогава няма как да го изпълним това“.
Министерството на енергетиката е избегнало и процеса, по който се създава механизъм за спиране на централите.
Избегнахме процеса, при който има орган, който да спира централите – той няма да съществува и няма кой да спре централите“, каза Станков.
Източник: Economic.bg