Ходът на президента Доналд Тръмп да наложи мито от 10% върху повечето стоки, внасяни в Съединените щати, както и много по-високи налози за десетки конкуренти и съюзници, подпали глобалната търговска война, която заплашва да изстреля инфлацията и да спре растежа, предава Reuters.
Масовите митнически тарифи, обявени на спокойния фон на Розовата градина на Белия дом в сряда, незабавно отприщиха сътресения на световните пазари и предизвикаха критики от други лидери, които сега са изправени пред края на десетилетията на либерализация на търговията, които оформиха глобалния ред.
Докато Азия асимилираше новината в четвъртък, японският индекс Nikkei се срина до осеммесечно дъно, като фючърсите на американски и европейски акции също се понижиха, докато инвеститорите се насочиха към безопасността, която носят облигациите и златото.
Китай, икономика номер 2 в света, изправена пред ново мито от 34% в допълнение към другите 20%, наложени преди няколко години отново от Тръмп, обеща контрамерки, като изглежда, че не обръща особено внимание на предупреждението на шефа на Министерството на финансите на САЩ Скот Бесент, че подобни ходове ще доведат до ескалация.
Близки съюзници, като Япония и Европейския съюз, не бяха пощадени и Тръмп ги удари съответно с 24 и 20% мита. Базовите 10% тарифи влизат в сила на 5 април, а по-високите реципрочни ставки – на 9 април.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен описа митата като голям удар върху световната икономика и каза, че 27-членният Блок е готов да отговори с контрамерки, ако преговорите с Вашингтон се провалят.
Последиците ще бъдат ужасни за милиони хора по света“, каза тя в изявление.
„Реципрочните тарифи“, каза Тръмп, „са отговор на митата и други нетарифни бариери, наложени на американските стоки“.
Той твърди, че новите налози ще стимулират работните места в производството у дома.
В продължение на десетилетия страната ни е ограбвана, плячкосвана, изнасилвана и ограбвана от близки и далечни нации, както приятели, така и врагове“, каза Тръмп.
Външни икономисти предупредиха, че митата могат да забавят световната икономика, да повишат риска от рецесия и да увеличат разходите за живот на средното американско семейство с хиляди долари.
Канада и Мексико, двата най-големи търговски партньора на САЩ, вече бяха ударени с 25% мита върху много стоки и няма да бъдат засегнати от допълнителни налози, част от съобщението в сряда.
Дори някои колеги републиканци изразиха загриженост относно агресивната търговска политика на Тръмп.
В рамките на часове след съобщението в сряда, Сенатът гласува с 51 срещу 48 за одобряване на законодателство, което ще прекрати канадските мита на Тръмп, като няколко републиканци приключиха отношенията си с президента. Преминаването в контролираната от републиканците Камара на представителите на САЩ обаче се смяташе за малко вероятно.
Водещият икономист на Тръмп, Стивън Миран, каза пред Fox Business в сряда, че митата ще се отразят добре на САЩ в дългосрочен план, дори и да причинят някои първоначални смущения.
Ще има ли краткосрочни сътресения в резултат на това? Абсолютно“, каза Миран, председател на Съвета на икономическите съветници на Тръмп.
Край на de minimis
Реципрочните тарифи не се прилагат за определени стоки, включително мед, фармацевтични продукти, полупроводници, дървен материал, злато, енергия и „някои минерали, които не се намират в Съединените щати“, според списъка на Белия дом.
След забележките си Тръмп подписа и заповед за затваряне на вратичка в търговията, използвана за изпращане на пакети с ниска стойност – до 800 долара или по-малко – безмитно от Китай, известна като de minimis. Заповедта обхваща стоки от Китай и Хонконг и ще влезе в сила на 2 май, според Белия дом, който каза, че този ход има за цел да ограничи потока на фентанил в САЩ.
Китайските производители на химикали са най-големите доставчици на суровини, закупени от мексиканските картели за производството на смъртоносния наркотик, твърдят служители на САЩ за борба с наркотиците. Разследване на Reuters миналата година показа как трафикантите често пренасят тези химикали през Съединените щати, като използват правилото de minimis. Китай многократно отрича да е виновен.
Тръмп също така планира други мита, насочени към полупроводници, фармацевтични продукти и потенциално критични минерали, каза служителят.
По-рано през деня администрацията каза, че отделен набор от мита върху вноса на автомобили, които Тръмп обяви миналата седмица, ще влязат в сила от четвъртък, 3 април.
Преди това Тръмп наложи 25% мита върху стоманата и алуминия и ги разшири до продукти надолу по веригата на стойност близо 150 милиарда долара.
Притесненията относно тарифите вече забавиха производствената активност по целия свят, като същевременно стимулират продажбите на автомобили и други вносни продукти, тъй като потребителите бързат да направят покупки, преди цените да се повишат.
Конгресменът Грегъри Мийкс, най-висшият демократ в комисията по външни работи на Камарата на представителите, каза, че ще внесе законодателство за премахване на митата. Подобен законопроект обаче има малък шанс да мине в контролирания от републиканците Конгрес.
Тръмп току-що удари американците с най-голямото регресивно увеличение на данъците в съвременната история – масивни мита върху целия внос. Неговите безразсъдни политики не само сриват пазарите, те ще навредят непропорционално на работещите семейства“, каза Мийкс.
Източник: Economic.bg