12.8 C
София
събота, 19 апр. 2025

Дори четири часа преди сън, интензивните тренировки вечер могат да доведат до смущения в съня

Най-четени

Още от същото

Ново проучване, обхванало близо 15 000 души, установи, че прозорецът от време, в който късните тренировки влияят негативно на съня, е много по-голям, отколкото се е смятало досега. Оказва се, че физическа активност в рамките на четири часа преди лягане може да има отрицателен ефект върху качеството на съня.

Изследователи от Университета Монаш анализирали международни данни от 14 689 участници, наблюдавани с многосензорно биометрично устройство в продължение на една година, като това довело до събиране на информация от около четири милиона нощи. Устройството, наречено WHOOP Strap, записвало данни за физическа активност, сън и сърдечно-съдова дейност.

Учените не се интересували от влиянието на всякакъв тип упражнения, а по-скоро от по-интензивни тренировки, които могат да доведат до трайни изменения в сърдечната честота през нощта. Открили връзка между вечерните упражнения и забавено заспиване, по-кратка продължителност на съня и по-висока сърдечна честота в покой, в сравнение с хората, които спортуват по-рано през деня.

Интензивната физическа активност вечер може да държи тялото в състояние на повишена възбуда, затова и насоките за обществено здраве досега са препоръчвали да се избягват тренировки непосредствено преди лягане,“ казва Джош Леота от Факултета по психологически науки на Университета Монаш. „Но резултатите от контролирани лабораторни изследвания са по-малко категорични и често показват, че вечерните тренировки не нарушават непременно съня.“

„Тези предишни изследвания са били с малки извадки, в лабораторни условия, и рядко включват натоварвания, предизвикващи значително кардиометаболитно натоварване, което поставя под въпрос валидността на техните резултати“, добавя той.

Много хора тренират вечер поради работа, семейни задължения или липса на алтернативно време. Това си остава полезен начин за разтоварване и поддържане на добра форма. Но според учените е важно да се обръща внимание на кога и как се тренира, ако човек иска да си осигури добър сън. Освен това, предишни изследвания показват, че лошият сън може да обезсили ползите за мозъка от физическата активност.

„Ако се тренира в рамките на четири часа преди лягане, е добре да се изберат по-леки и кратки натоварвания – например леко тичане или плуване – за да се минимизира нарушението на съня и да се даде възможност на тялото да се успокои“, съветва Леота.

„Нашите нови и навременни открития имат значителни последици за публичните послания относно времето, продължителността и интензивността на физическата активност и представляват важна стъпка към подобряване на съня в мащаб на населението,“ добавя водещата авторка д-р Елис Фейсър-Чайлдс. „Един от петима възрастни не успява да получи препоръчителните поне седем часа сън на нощ.“

Четете още: Колко трябва да ходите, за да неутрализирате вредите от седенето?

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации