
Минималното наказание за престъплението „обида“ да се намали от хиляда на петстотин лева, а минималното наказание за престъплението „клевета“ – от три хиляди на хиляда лева. Това предлага Министерският съвет чрез одобрени днес изменения и допълнения в Наказателния кодекс. Така се довършва законодателната реформа, започната през 2023 година, на налаганите санкции за двете престъпления в изпълнение на поредица постановени от Европейския съд по правата на човека осъдителни решения срещу България за нарушения на свободата на изразяване на мнение (чл. 10 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи). По делата „Божков“ и „Касабова“ – двама журналисти, осъдени за клевета, ЕСПЧ установи нарушения включително заради наложените прекомерни санкции.
През 2023 година законодателят вече прие голяма част от необходимите изменения в НК, които предвидиха освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание, когато обект на обида или клевета е орган на власт; заличени бяха специалните състави за обида и клевета на длъжностни лица; намалиха се долните граници на глобите за квалифицираните състави на двете престъпления, съответно на 500 лева и 1000 лева.
Одобрените от правителството изменения в разпоредбите на НК, регламентиращи обидата (чл. 146, ал.1 НК) и клеветата (чл. 147, ал. 1 НК), поправят наличния дисбаланс в предвидените наказания в основните и квалифицирани състави на двете престъпления и оставят на съда широка възможност за преценка при индивидуализацията на санкциите.
Изменя се също и разпоредбата на чл. 1446, ал. 1 от НК, с която през 2023 г. бе криминализирано деянието „изтезание“, което от своя страна ще доведе до пълното изпълнение на международноправните ангажименти на Република България, свързани с Конвенцията против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание.
Източник: Banker.bg