
Доверието на американските потребители е паднало до най-ниското си равнище за последните почти три години, а инфлационните очаквания в краткосрочен и дългосрочен план са скочили до най-високите стойности от десетилетия заради растящите тревоги от въздействието на търговската политика на американския президент Доналд Тръмп.
Първоначалната оценка на индекса, отчитащ нагласите на домакинствата в Съединените щати, е слязла за четвърти пореден месец през април – до 50.8 пункта – с 11% под мартенската и с 30% под стойностата през декември 2024-а. Тя е най-слаба от юни 2022-а насам, информира на 11 април Мичиганският университет, който изчислява показателя. Усреднената прогноза на икономисти, анкетирани от агенция „Блумбърг“, е била за понижение до 53.8 пункта.
Резултатите на изслезването се основават на интервюта, проведени от 25 март до 8 април, точно преди на 9 април Тръмп да обяви 90-дневна пауза за по-високите реципрочни мита за десетки търговски партньори на Съединените щати и да качи налозите за Китай до 145 процента.
Американските потребители очакват цените да се повишат с 4.4% годишно през следващите пет до десет години – най-много от 1991-а и над 4.1%, прогнозирани през март. Домакинствата смятат, че разходите им ще скочат с 6.7% през 2026-а – най-много от 1981-а. През март инфлационните предвиждания за идната година са били оценени на 5 процента.
Около две трети от анкетираните американци са посочили спонтанно митата по време на интервютата за анализа. От края на януари индексът е загубил 21 пункта.
Изследването на Мичиганския университет показва, че делът от американските потребители, очакващи по-висока безработица през 2026-а е нараснал до най-високата стойност от 2009-а. Нещо повече, участниците, които са отговорили, че могат да загубят работата си през следващите пет години са най-много от юли 2020 година. Предвижданията за приходите също се влошават.
Страховете на американските домакинства, че митата на Тръмп ще повишат цените са нараствали непрекъснато преди новината от 9 април за 90-дневното отлагане на по-високите митнически налози. Американците са се опасявали и от въздействието на по-високите мита върху пазара на труда и широката икономика.
Засега инфлацията остава под контрол. През март ръстът на индекса на потребителските цени се е охладил до 2.4% годишно при очакван ръст от 2.5% и след 2.8% през февруари, без да е налице пълния ефект от въведените досега налози.
Източник: Banker.bg