Добрина Павлова е адвокат в Адвокатско дружество „Георгиев, Тодоров и Ко.“, като се присъединява към екипа през май 2020 г. Преди това е ръководила отдел „Енергетика и капиталови пазари“ в друга адвокатска кантора. Повече от 15 години адв. Павлова фокусира практиката си в сферата на енергийното право и природните ресурси, като представлява клиенти както от публичния, така и от частния сектор. Участва в редица проекти за изграждане и въвеждане в експлоатация на енергийни обекти. Тя е адвокат, препоръчван от независимите правни справочници Legal 500 и Chambers and Partners в редица области на правото.
Адв. Павлова, в какво е вашата професионална сила?
Енергетиката е моята тясна специалност, в посока производство на електроенергия от ВЕИ – фотоволтаични и вятърни системи, системи за съхранение, търговия с електрическа енергия. От 2010 г. активно се занимавам с това и съм минала през всички динамики на пазара.
Как се насочихте към тази сфера?
В кантората, в която по онова време работих, това беше една от специалностите. Видях потенциал, имаше и раздвижване на пазара, инвестициите се засилиха. Това ме провокира да видя какво ще е развитието.
Най-големите предизвикателства, през които преминахте?
Лицензирането! Над определена мощност на проект се изисква издаването на лицензия за дейността по производство на електроенергия от Комисията за енергийно и водно регулиране. Процедурата по нейното издаване изисква задълбочено познаване на целия проект – от придобиването на вещните права до момента, в който централата започне да произвежда ток. Най-голямото предизвикателство e било да обхвана целия процес, да разбера всичко в детайл и да го синтезирам в изискуемите от КЕВР форма и съдържание. В разговор с икономисти и инженери извеждаме най-важното за бизнеса на клиента.
Какво изпитание за професионализма ви е работата с клиентите?
Най-голямото изпитание е да отговаря правилно на нуждите на клиента, като защитя интереса му, но и да намеря баланса за неговия бизнес, гледан и през призмата на по-дългосрочна визия. В последната година навлезе технологията за съхранение на електрическа енергия – този елемент се добавя в съществуващи централи и се оформя като задължителен в новите проекти, за да осигури тяхната жизненост и устойчивост във времето. Има и възможност да се ползват европейски средства за това, което изисква познаване на редица наднационални норми.
В какъв бизнес партньор се превърнахте?
Кантората и аз сме ключов партньор. Лицензирането на един проект е основополагащ негов елемент, без който не е възможна реализацията на произведената електроенергия. Голяма част от клиентите ни се доверяват също в преговорите и встъпването в договори за проектиране и изграждане на централите, както и с търговците на електрическа енергия, които да осигурят стабилен приход.
Темата за либерализацията на енергийния пазар е нож с две остриета. Едното пробожда сега бизнеса – и той иска компенсации за прекалено високите цени. Другото предстои да прободе битовите потребители. Компенсациите не са ли антипазарен механизъм?
Бизнесът може да фиксира своите разходи с дългосрочни договори за изкупуване с насрещна страна производител, включително от ВЕИ. Този подход ще осигури и за производителя фиксиран приход, независимо от динамиката на борсата. Така и двете страни гарантират своя интерес. Но е много трудно да убедиш клиента, че си струва да фиксира цената, като си носи риска от това тя да падне или да се увеличи. Най-добре е големите консуматори да имат диверсификация на портфолиото от доставки. Конкурентоспособността на бизнеса е важен елемент от икономиката на страната, но изземването на приходи от производители и търговци не е най-доброто решение. Терминът Свръхпечалба в условията на свободна търговия не е икономически издържан, защото трябва да има регулирани приходи, над които да се приеме, че нещо е прекомерно.
Вашият кратък съвет към бизнес потребителите на електроенергия?
Да си намерят доверения търговец.
Как клиентите да се ориентират кой консултант да изберат?
Важно е да се доверят на опитен консултант, който добре разбира нуждите на своя клиент.
Голяма част от големите индустриални консуматори на ток изграждат собствени соларни централи…
Оценявам го като добра възможност. Работим с доста компании, които правят такива инвестиции. Имаше и европейска подкрепа, от която някои се възползваха. Но тези количества соларна енергия няма как да посрещнат нуждите на 24-часов цикъл на производство. Това налага диверсификация на енергийното портфолио.
Как гледате на предстоящата либерализация на енергийния пазар и за битовите потребители?
Ще е доста трудно за хората, тъй като няма достатъчно задълбочена комуникационна стратегия как точно ще стане либерализацията. Тя е ангажимент, свързан с усвояване на средства по Националния план за възстановяване и устойчивост и няма как да я пренебрегнем.
Пред какво ще са изправени битовите потребители, освен пред висока цена?
Гражданите трудно си обясняват защо да правят нещо, щом токът продължава да тече, макар и евентуално на по-висока цена. В услуга на потребителите ще са платформите за сравнение на цените, това ще им помогне да вземат най-добро решение за доставчика на услугата.
Ако пълната либерализация на електроенергийния пазар и влизането в еврозоната съвпаднат?
Ако двете се развиват по линейния им план, би следвало да се случат по едно и също време и ще са две едновременни сериозни предизвикателства за гражданите. Либерализацията е като влизането в еврозоната – говори се, че нещо трябва да се случи, без да се очертаят ясни предимства и условия защо, кога и защо точно тогава.
Как взехте решението да смените кантората?
Над 11 години бях в друго дружество, натрупах много опит и имах нужда да предизвикам себе си. Оценявам това нелеко решение за правилно, тъй като много надградих като юрист и като професионалист не само в областта на енергетиката. Излязох от зоната си на комфорт и… попаднах на правилното място.
Кои са важни за професията ви качества, които притежавате?
Прецизността, подредеността и педантичността са решаващи в моята работа. Клиентите очакват да зная всичко. Предупреждавам ги за всички рискове и се надявам да не се проявят, но е важно да се вземат мерки. Харесва ми възможността да се развивам заедно с клиентите си.
Енергетиката минава за мъжка територия. Как се справяте?
Клиентът ми се е доверил и влизам със самочувствие в залата, която е пълна предимно с мъже инженери и специалисти. Една силна жена сред толкова много мъже винаги се откроява.
Текстът е част от бр. 124 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.
Източник: Economic.bg