17.8 C
София
петък, 09 май 2025

Два часа и половина след като изслушаха химна, депутатите приеха на първо четене държавния бюджет

Най-четени

Още от същото

Със 152 гласа “За” (67 от ГЕРБ-СДС, 29 от “ДПС – Ново начало”, 20 от “БСП – Обединена левица”, 19 от ДПС – ДПС, 17 от ИТН) парламентът прие Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2025 година.

“Против” бяха 73 депутати (33 от ПП-ДБ, 31 от “Възраждане”, 9 от МЕЧ). Нито един депутат не гласува “Въздържал се”.

По време на дебатите Драгомир Стойнев от “БСП – Обединена левица” призова народните представители да подкрепят предлагания държавен бюджет, тъй като той на първо място осигурява минимален, но значим икономически растеж, стабилизира доходите на населението, като в същото време запазва 3% дефицит и до 40% разходи от Брутния вътрешен продукт. На второ място при него са направени компромиси, но въпреки тях се гарантира повишението на доходите на учителите, военните, на работещите в МВР, а освен това се запазва и швейцарското правило при повишението на пенсиите.

По този повод Стойнев изрази благодарност към Бойко Борисов и Слави Трифонов. Добави, че разбира притесненията за приходната част на бюджета, за недостига на капиталови средства, но предвид факта, че до преди 100 дни е нямало правителство, то няма как да се изискват дълбоки реформи. Стойнев обеща, че когато започне подготовката на бюджета за 2026 г., от “БСП – Обединена левица” ще предложат нови решения за привличане на чужди инвестиции и за увеличаване на икономическия растеж. Освен това от парламентарната му група ще подготвят и допълнителни законодателни промени за борба с корупцията и с укриването на данъците, така че да се намали сивият сектор. По този повод Стойнев цитира анализи на макроикономисти, според които делът на сивата икономика е 26% от БВП или 55 млрд. лева и приветства смелия модел, който сега предлагат от екипа на финансовия министър Теменужка Петкова за намаляването на сивата зона.

Мартин Димитров от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” обяви, че това е бюджетът на най-голямото харчене в новата българска история.

С голямо харчене не се върви напред“, предупреди Димитров и определи проекта на държавния бюджет като антиреформаторски. Според него рекордният невиждан ръст на разходите ще пречи на постигането на основната цел – бързо развитие на икономиката и достигане до европейските доходи. Димитров разясни, че 19 млрд. лева са допълнителните разходи през бюджета, а има и други 7 млрд. лева, които ще бъдат взети като заеми и ще бъдат давани на държавни фирми като ББР и Българския енергиен холдинг.

На следващо място Мартин Димитров обърна внимание на 3% увеличаване на осигурителната тежест, което ще бъде спирачка за развитието на малките фирми. Като минус на предлагания бюджет той отбеляза и премахването на една от най-важните реформи на ПП-ДБ, а именно увеличението на прага на регистрация по ДДС на 166 000 лева от 2025-а – мярка, която ще се отрази положително на 200 000 фирми.

В същото време Мартин Димитров разкритикува предлагания държавен бюджет, че не предвижда нито една реформа в сектор сигурност, в администрацията и не залага поетапното освобождаване на пенсионерите в МВР, които били 6 000 души. Не на последно място депутатът от ПП-ДБ предупреди, че има сериозен риск приходната част да не бъде изпълнена и парите от ДДС да не бъдат събрани. Ето защо той алармира, че след септември 2025 г. може да се наложи актуализация на бюджета.

Хасан Адемов от “Демокрация, права и свободи” – ДПС обяви, че от неговата парламентарна група ще подкрепят предлагания държавен бюджет, защото освен възможен и реално изпълним, той поставя началото на възстановяването на финансовата стабилност.

Елван Гюркаш от “ДПС – Ново начало” също заяви, че от групата й ще подкрепят държавния бюджет, защото той ще помогне за влизането на България в еврозоната, тъй като ще покрие изискването за 3% дефицит. Тя обаче бе категорична, че той трябва да бъде и работещ за хората и в този смисъл като нещо положително открои увеличаването на доходите, но настоя на програмно бюджетиране за общините и конкретни проекти за развитие на регионите.

Като сериозно предизвикателство Гюркаш открои тегленето на заеми в общ размер от 18.9 млрд. лева или до 45% от БВП, както и заложения ръст на приходи от ДДС, който по думите й трябва да е с една трета по-висок спрямо предходната година. Депутатът от “ДПС – Ново начало” предупреди, че това ще е трудно изпълнима цел със сериозен натиск върху контролните органи да ограничат сивия сектор.

И Виктор Папазов от “Възраждане” посочи като проблем огромния дълг от 18.9 млрд. лева , който правителството възнамерява да изтегли. Той го съпостави с дълга, заради който България изпаднала в дългова криза за периода от 1987 г. до 1994 г., но тогава с въпросния дълг за 20 години били построени пътища, язовири, атомни централи, а сега тези пари ще бъдат взети за една година за текущи разходи. Папазов обърна внимание и че е фантасмагорично да се очаква, че приходите от ДДС ще се увеличат с 6 млрд. лева, тъй като реалистичните очаквания са максимум 1 млрд. лева.

Костадин Костадинов от “Възраждане” определи предложения държавен бюджет като фалшив заради подозренията на партията му, че НСИ е фалшифицирал данни, за да може България да влезе в еврозоната.

Любен Дилов-син от ГЕРБ-СДС говори за фините настройки в бюджета, фокусирайки се върху Министерството на културата и Министерството на туризма, и призова за повече пари за археология, за да не изглежда тя като сирачето на българската култура, тъй като тя е лицето на България пред света. Дилов-син уточни, че в самия бюджет на Министерството на културата най-вероятно има резерви – в Национален фонд “Култура” и в Националния филмов център, в който, по думите му, всяка година се връщали по няколко милиона.

Асен Василев от ПП-ДБ определи държавния бюджет като скандален, посочвайки, че има 7 млрд. лева за крадене, но няма пари за младите семейства и за инвитро процедурите. Той бе категоричен, че това е удар по българските граждани и бизнес.

Това предизвика силната емоционалната реакция от страна на финансовия министър Теменужка Петкова, която се възмути от обвиненията и посочи, че управлението на Асен Василев е причината за натрупаните задължения, които те сега трябва да плащат.

След двете емоционални изказвания на Асен Василев и Теменужка Петкова, Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС припомни всички скандали, с които през последните години бяха свързвани Асен Василев и Кирил Петков от ПП-ДБ. Причината бе, че той се разгневи от обвиненията на бившия финансов министър, че в бюджета са заложени възможности за крадене. След дългия списък от истории, повечето от които тиражирани в жълтите медии, Кирил Петков предупреди депутата от ГЕРБ-СДС, че ще се видят в съда.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации