Двама кандидати са стигнали до финалната права в новата поръчка за извършване на допълнителни сондажи в газохранилището „Чирен“. Едната е „Проучване и добив на нефт и газ“ АД, която е част от холдинга на „Химимпорт“, и „Енергико Хюстън Дрилинг“, собственост на бившия директор на „Булгартрансгаз“ (2009 – 2011 г.) Иван Дреновички.
В пазарните консултации, започнати в началото на годината, се включиха общо пет обединения – румънската „ХАБАУ С.Р.Л“, казахстанската PM Lucas Kazakhstan LLP, турската Guney Yildizi Petrol Uretim Sondaj Muh. Ve Tic A.S., българската „СА.И.Е.“ ЕООД и „Проучване и добив на нефт и газ“ АД.
От Регистъра на обществените поръчки става ясно, че оферти са подали общо трима от кандидатите, но са отворени само на двете български дружества. Предложението на „Дивиком Тексас Дрилинг 2025“, в което са се обединили румънската „ХАБАУ С.Р.Л“, българската „СА.И.Е“ и американската „Куатматин Холдингс“ не е отворено.
Индикативната стойност на поръчката, зададена от „Булгартрансгаз“ (БТГ), е 109.4 млн. лв. без ДДС, като в цената влиза прокарване на три експлоатационни сондажа (Е-76; Е-77; Е-79) и възможност за още три. Затова и кандидат-изпълнителите дават две предложения за цени.
„Проучване и добив на нефт и газ“ дава цена 53.5 млн. лв. за трите сондажа и срок за изпълнение на дейностите 300 дни. Общо за шестте сондажа цената е 125 млн. лв. без ДДС, което надвишава търсената от БТГ цена. Любопитно е, че „Енергико Хюстън Дрилинг“ не подаде индикативна оферта при пазарните консултации, а сега влиза в надпреварата с най-атрактивната цена. Предложението на „Енергико Хюстън Дрилинг“ е доста по-ниско – 44.1 млн. лв. за три от сондажите и общо 102 млн. лв. за прокарването на всички и срок от 270 дни за дейностите.
Разширението на капацитета на единственото газово хранилище в България е сред водещите енергийни проекти в региона. То обаче се случва с голямо забавяне, първоначалният план беше да е готово до края на тази година.
С новата поръчка капацитетът на газохранилището трябва да бъде разширен до 1 млрд. куб. м. До нея се стигна заради прекратяването на договора с предишния изпълнител на този етап от проекта ДЗЗД „Ю Джи Ес ДРИЛИНГ ЧИРЕН“, с основен партньор „Главболгарстрой“. Това се случи след разследването на Европейската прокуратура, която през август влезе в офисите на „Булгартрансгаз“ (БТГ) заради съмнения за злоупотреба с европейски средства по линия на разширението на „Чирен“. Обект на проверката беше именно обществената поръчка за подземната част, която включваше сондажите на газохранилището. Тогава служебният енергиен министър Владимир Малинов спря проекта.
Проектът се реализира в три направления – проектиране и изграждане на нова компресорна станция, подземни съоръжения и преносен газопровод. Две от трите съставни части на проекта вече са готови и въведени в експлоатация – газопроводът е готов от ноември 2024 г., а през март всички надземни съоръжения – компресорна станция и измервателна – са въведени в експлоатация. Това позволява още през настоящия нагнетателен сезон капацитетът за съхранение на хранилището да бъде увеличен със 100 млн. куб. м до 650 млн. куб. м.
Проектът за разширение ще запази безвъзмездното европейско финансиране, което беше под въпрос заради забавянето му. През март БТГ е подписал допълнение към грантовото споразумение с Европейската изпълнителна агенция по климат, инфраструктура и околна среда (CINEA), с което се предоставя безвъзмездния финансов ресурс от 78 млн. евро до края на 2027 г.
Източник: Economic.bg