12.8 C
София
четвъртък, 15 май 2025

Двойно поскъпване: Къде е България на жилищната карта на Европа?

Най-четени

Още от същото

България е сред страните в Европейския съюз, където цените на жилищата са се увеличили чувствително между 2015 г. и 2024 г., отбелязвайки ръст от над двойно. За същия период цените на жилищата в Европейския съюз претърпяват значителен скок от 53%, като в някои държави поскъпването е дори тройно, пише Euronews. По-високите разходи за строителство и лихвите по ипотечните кредити, съчетани с ограниченото предлагане и нарастващия интерес към покупка на жилища с инвестиционна цел, доведоха до главозамайващи цени в някои страни от ЕС.

Най-драстично увеличение на цените се наблюдава в Унгария, където жилищата струват три пъти повече в сравнение с 2015 г. В момента цената на апартамент в унгарската столица Будапеща варира средно между 250 000 и 1.5 милиона евро.

След Унгария се нарежда Исландия, където цените са приблизително 2.5 пъти по-високи от нивата през 2015 г. Най-скъпи са жилищата в столичния регион – Рейкявик и шестте съседни общини, където средната покупна цена е около 558 000 евро. Според Исландската централна банка, въпреки че предлагането се увеличава и търсенето се успокоява, ръстът на цените на жилищата се забавя, но годишната инфлация през март все още е висока – 8%.

Значително увеличение на цените на жилищата през последните девет години се наблюдава и в други европейски страни. В Литва, Португалия, Чехия, България, Естония и Полша цените са се удвоили и дори повече.

В същото време, на дъното на класацията е Финландия, където цените на имотите не са се повишили значително спрямо нивата отпреди почти десетилетие. Въпреки това съществуват големи разлики между цените на жилищата в селските райони и в Хелзинки.

Според скорошен доклад на Global Property Guide спадът на финландския пазар на недвижими имоти, който започна през 2021 г. и доведе до годишен срив на цените с 14%, вероятно е достигнал най-ниската си точка.

Евростат не разполага с данни за цените на жилищата в Гърция, но според индекса на жилищните имоти на Банката на Гърция цените в градските райони са малко над нивата от 2008 г.

Извън ЕС, в Турция цените са 17 пъти по-високи от тези през 2015 г. В Истанбул двустаен апартамент в момента струва около 120 000 евро.

А наемането на жилище по-достъпно ли е?

Наемането на къща или апартамент също значително поскъпна в цяла Европа, макар и с по-бавни темпове от цените на покупка. Според последните налични данни на Евростат, наемите в ЕС са се увеличили с 26.7% в периода от 2010 г. до четвъртото тримесечие на 2024 г.

В някои държави обаче цените на наемите скочиха много над средното ниво. Най-голям ръст е отчетен в Естония, където те са се увеличили повече от три пъти (+212%) спрямо нивата от 2010 г. В Литва наемите са поскъпнали със 175%, а в Исландия – със 120%.

Гърция е на дъното на тази класация, където цените на наемите са с 13% по-ниски за същия период.

В същото време в Турция цените на наемите са почти 8.8 пъти по-високи от тези преди десет години, според последните данни на ОИСР.

Разходи за жилище – къде са най-високи в ЕС?

Разходите за жилище, включително комуналните услуги, също значително нараснаха в много държави членки на ЕС.

Между 2015 г. и март 2025 г. разходите за жилище в Естония са се увеличили най-много в целия блок – малко повече от два пъти (201.44%) спрямо десетилетие по-рано. След нея се нареждат Полша и Чехия, където разходите за жилище са около 180% от нивата през 2015 г.

За България е отчетен 159.62% ръст на разходите.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации