Българската банка за развитие (ББР) е паразитна структура, която няма нито един смислен проект в последни0те години.
Такова определение за банката даде избраният само ден по-рано за председател на Фискалния съвет Симеон Дянков. В интервю за bTV той бе категоричен, че като ръководител на консултативния орган един от първите доклади, които ще поиска, ще е именно за дейността на държавната финансова институция.
За последните години банката не е направила нито един смислен проект“, коментира бившият финансов министър, част от първи кабинет на Бойко Борисов.
Припомняме, че една от екзотичните мерки на финансовия министър Теменужка Петкова в приетия Бюджет 2025 е да се тегли държавен дълг „за специфични програми за капитализация на търговски дружества с държавно участие в капитала в сферите на здравеопазването, науката и образованието, отбраната, енергетиката, земеделието, спорта и икономическото развитие“.
Казано с други думи, част от рекордния дълг от близо 19 млрд. лв. за 2025 г. ще отиде за подсилване на капитала на държавни фирми, една от които се оказа точно ББР, където се очаква да бъдат прехвърлени 4 млрд. лв. За какво точно ще бъдат използвани средствата, обаче не е ясно. Но примери за съмнителни финансови операции през банката в последните години има достатъчно.
Така например по време на пандемията ББР закупи акции на ПИБ на двойно по-висока цена въпреки отправените още тогава критики. Към края на декември 2020 г. цената на акция на банката на БФБ бе под 2 лв., докато ББР ги закупи за по 5 лв. на акция през юли 2020 г. Впоследствие банката отчете над 80 млн. лв. загуба от операцията с акциите на ПИБ. Не трябва да се забравят и съмнителните огромни заеми, които са били отпускани по времето на Стоян Мавродиев, а в последствие някои бяха отписани като многомилионна загува.
Дянков сам се е предложил
Дянков сподели, че сам се е помолил на ГЕРБ и на Бойко Борисов да го номинират за председател на Фискалния съвет.
Аз помолих ГЕРБ да ме номинират – смятам, че имам недовършена работа и искам името ми да бъде свързано с еврозоната. Мисля, че мога да помогна с връзките си в институциите“, добави Дянков.
Припомняме, че финансистът остана в историята с метафората „постна пица“, с която описа първия си бюджет за 2010 г. По времето си на финансов министър в първото правителство на Бойко Борисов Дянков бе запомнен с опита си да представи по-малък от реалния дефицит за 2009 г., като отложи много разходи за следващата година. Тогава, в крайна сметка, от европейската статистическа служба Евростат все пак отчетоха близо 5% недостиг във финансовата сметка за годината.
Той направи коментар и за разразилата се вчера сцена в Народното събрание, по време на гласуването за нови членове на Фискалния съвет. На него номинацията на „Демокрация, права и свободи“ (ДПС-ДПС) бе подкрепена единствено от издигналата го партия, което впоследствие предизвика председателят на парламентарната група Джевдет Чакъров да обяви, че депутатите ще проведат среща следващата седмица, на която да определят дали да продължат подкрепата си към мнозинството.
Дянков обаче препоръча да се търси подкрепа от „Демократична България“ (ДБ), ако ДПС-ДПС се оттеглят.
ДБ са градивна опозиция, иска ми се да станат част от мнозинството, те имат близки позиции и с ИТН“, каза Дянков.
„Време е отношенията между ГЕРБ и ДПС-НН да излязат на светло“
Колкото до „ДПС-Ново начало“ на Делян Пеевски, той посочи, че те предлагат подкрепа безрезервно, макар да не е ясно дали ще е така и занапред. Според Дянков политическата стабилност до излизането на докладите от Брюксел за еврото ще се определя от „ДПС-НН“, а без стабилност, няма как да се говори за еврозоната.
Време е отношенията между ГЕРБ и ДПС-НН да излязат на светло. Стабилността на това правителство зависи от ДПС-НН“, добави Дянков.
Пътят към еврозоната
Финансистът предупреди, че може да има забавяне в присъединяването на България към еврозоната поради скандала с българския европрокурор и с обществените поръчки за газохранилището в Чирен. Подобен случай имало преди 16 години в Латвия, която била забавена на два пъти заради него.
Въпреки това той заяви, че ще помага на финансовото министерство и на БНБ да спазят очакваната дата 1 януари 2026 г. за присъединяване.
Имаме възможност буквално от следващата седмица да правим срещи с ЕЦБ и с комисаря по влизане в еврозоната. Понеже тези хора ги познавам от предишното си амплоа като финансов министър, бяхме всъщност заедно финансови министри с Кристин Лагард и Валдис Домбровскис“, добави Дянков.
Източник: Economic.bg